Futbollistët me pagat më të ekzagjeruara

Ndodh që në futboll, lojtarët mund të mbivlerësohen, por ka edhe raste kur disa prej tyre kanë paga që janë thjesht jashtë normales, nëse meret parasysh kontributi i tyre në ekip.

Lojtari i cili mban vendin e parë, për rrogën e marrë krahasuar me kontributin në fushë, është Eden Hazard. Belgu ka pagesën më të lartë nga të gjithë shokët e ekipit. Ai merr 15 milionë euro neto në një sezon, e kontrata i përfundon në verën e 2024.

Këtë vit ka bërë vetëm 3 paraqitje në La Liga dhe nuk ka shënuar asnjë gol. Në vend të dytë është mbrojtësi anglez Harry Maguire. Ai e ka humbur vendin e tij të titullarit te United, por rroga e tij mbetet e një ylli, 10.7 mln euro neto në vit.

Në Premier League ka luajtur vetëm 10 takime këtë sezon, ndërsa ka qenë i dëmtuar, por trajneri Ten Hag, nuk e shikon më si të pazëvendësueshëm.

Saul Niguez që u rikthye te Atletico Madrid pas huazimit nga Chelsea me të njëjtën pagë si më parë: 7 milionë euro dhe kontratë deri në vitin 2026. Mbrojtësi nuk ka luajtur as 1/3 e minutave që ka në dispozicion këtë vit; ai ka 17 paraqitje, 1 gol, 1 asist dhe 7 kartonë të verdhë.

Situata e Bakajoko-s te Milani është e qartë; ka 0 paraqitje dhe shumë oferta të refuzuara gjatë merkatos së Janarit. Në fund të sezonit ai do të kthehet te Chelsea, por deri atëherë do të fitojë 5 milionë në vit, të paguara nga kuqezinjtë.

Ai shikohej si një nga talentet e futbollit anglez, por Dele Ali ka dështuar. Aktualisht luan te Besiktas, i huazuar nga Evertoni që e mori nga Tottenham me një formulë të veçantë: 0 euro për kartonin dhe bonuse deri në 40 milionë euro në varësi të aktivizimit.

Dele Ali ka luajtur 12 ndeshje në Super Ligë, por 6 herë ka qenë në stol. Një shifër e lartë për një futbollist që merr 6 mln euro në një sezon.

Latest articles

Related articles