UFO në Rumani? 1 orë para tërmetit në qiell u pikas një objekt i mistershëm

Ushtria rumune ngriti dy avionë MiG-21 të Forcave Ajrore Rumune për të kapur një objekt fluturues të paidentifikuar në juglindje të Rumanisë.

Forcat Ajrore Rumune njoftuan të martën se sistemi i vëzhgimit ajror i Forcave Ajrore Rumune zbuloi, rreth orës 12:30, një objektiv të vogël ajror, me karakteristika të ngjashme me balonat e motit, në një lartësi prej rreth 11,000 metra në hapësirën ajrore në juglindje të Rumanisë.

Sipas mediave rumune, ngjarja ka ndodhur rreth një orë përpara se tërmeti i sotëm me magnitudë 5.5 i shkallës Rihter të trondiste Rumaninë.

Autoritetet rumune zbatuan të gjitha procedurat standarde që nga momenti i zbulimit të objektit deri tek lëshimi i dy aeroplanëve MiG-21 LanceR.

Ekuipazhet e dy avionëve nuk konfirmuan praninë e objektivit ajror, as vizualisht, as në radarë.

Avionët u mbajtën në zonë për rreth 30 minuta për të sqaruar plotësisht situatën ajrore dhe më pas u kthyen në bazën ajrore.

Forcat Ajrore Rumune, në bashkëpunim me forcat aleate, po monitorojnë vazhdimisht hapësirën ajrore kombëtare dhe zonën afër,”- thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare.

Më herët të martën, Republika e Moldavisë mbylli përkohësisht hapësirën e saj ajrore nga ora 11:24 deri në orën 14:47, për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e aviacionit civil.

Siç raportuan disa media moldave, shkaku i mbylljes së hapësirës ajrore, ishte një dron i paidentifikuar.

Latest articles

Related articles