Washington Post shkruan për çështjen McGonigal: Kreu disa takime sekrete me Edi Ramën

Washington Post i ka kushtuar një artikull të gjerë Charles McGonigal dhe raportit të tij me manjatin rus dhe kryeministrin Edi Rama, si dhe emrave të tjerë të përmendur në aktakuzë.

Shkrimi i plotë i Washington Post për Charles McGonigal dhe lidhjet e tij me Edi Ramën:

Alexandra Fokina sapo kishte përfunduar atë që ajo e konsideronte një praktikë të ëndrrave në Nju Jork dhe ishte e emocionuar t’u tregonte miqve të saj gjithçka për të.

“Isha përfshirë në çështje të çmendura, por jashtëzakonisht interesante dhe të vështira”, shkroi studentja ruse në faqen e saj në Facebook në fund të korrikut 2018.

“Përvoja e punës në fushën e kundërterrorizmit doli të ishte diçka absolutisht e re dhe unike. Informatat, bisedat dhe sigurisht faqet e pafundme të analizave.”

Fokina, e cila tha se aspironte të punonte në Kombet e Bashkuara, mund të mos e kishte siguruar kurrë vendin e punës dhe atë që hetuesit në një aktakuzë të fundit e kanë quajtur “trajtim VIP” pa ndihmën e një lidhjeje të nivelit të lartë: Charles McGonigal, agjenti special i ngarkuar me kundërzbulimi për zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork.

Në janar, McGonigal u padit me akuzat federale për pastrim parash, shkelje të sanksioneve të SHBA dhe dhënie të deklaratave të rreme, që rrjedhin pjesërisht nga ndërhyrjet e tij të supozuara në emër të Fokinës. McGonigal është deklaruar i pafajshëm për akuzat në Nju Jork dhe Uashington dhe është në liri me kush. Ai është një nga zyrtarët më të lartë të FBI-së, i akuzuar ndonjëherë për vepra penale dhe rasti i tij ka shqetësuar thellësisht profesionistët e sigurisë kombëtare, duke pasur parasysh aksesin e jashtëzakonshëm që ai kishte në sekretet e sensitive të qeverisë. Një anëtar 22-vjeçar i byrosë, McGonigal ishte gjuetari kryesor i spiunëve në një qytet që zvarritet me agjentë të huaj dhe një nga zyrtarët më të fuqishëm në zbatimin e ligjit federal. Më herët në vitin 2018, një bashkëpunëtor rus thuhet se i kërkoi McGonigal të ndihmonte në sigurimin e një stazhi në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut për Fokina në emër të babait të saj, Yevgeny Fokin. Prokurorët vunë në dukje se Fokin ishte “përfolur në raportet e mediave publike se ishte një oficere i inteligjencës ruse”.

Sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal thirri një kontakt në departamentin e policisë, duke i thënë: Unë kam një interes për babanë e [Fokinës] për një sërë arsyesh.

Fokin, i cili nuk përmendet në aktakuzë, por përputhet me përshkrimin e një figure të referuar si “Agjenti-1”, dyshohet se do të vazhdonte të punonte me McGonigal për të ndihmuar shefin e tij, Oleg Deripaska, një manjat famëkeq rus dhe aleat i Presidentit Vladimir Putin. Departamenti i Drejtësisë pretendon se pasi u tërhoq nga FBI në 2018 në moshën 50-vjeçare, McGonigal u pagua me dhjetëra mijëra dollarë për të ndihmuar në mënyrë të paligjshme në heqjen e sanksioneve amerikane që ishin vendosur ndaj Deripaskës në 2018.

McGonigal e njihte mirë biznesin dhe lidhjet e Deripaskës. Ai kishte hetuar rusin ndërsa ishte ende agjent i FBI-së dhe ndërsa qeveria po shqyrtonte vendosjen e sanksioneve.

As Fokin dhe as vajza e tij nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Që nga arrestimi i McGonigal, partizanët në të dy skajet e spektrit politik e kanë kapur rastin e tij si provë të pikëpamjeve të tyre ekzistuese për FBI-në. Për disa, çështja McGonigal konfirmon se byroja është pararojë e një shteti të thellë të korruptuar, një agjenci renegate që ish-presidenti Donald Trump prej vitesh ka thënë se do ta kapte. Të tjerë shohin te McGonigal sugjerime të errëta të ndikimit rus në nivelet më të larta të qeverisë amerikane apo edhe një mjet të mundshëm të përdorur nga forcat në FBI për të ndihmuar në zgjedhjen e Trump në 2016.

Ligjvënësit republikanë dhe demokratë kanë kërkuar më shumë informacion mbi McGonigal nga FBI. Kritikët e GOP pyesin nëse ai luajti në mënyrë të pahijshme një rol në hapjen e hetimit të Uragani Crossfire për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhje. Dhe demokratët kanë pyetur veten nëse ai ka kërkuar në mënyrë të papërshtatshme të anulojë hetimin. Roli i saktë i McGonigal në hetim mbetet i paqartë.

Avokati i McGonigal, Seth DuCharme, u tha gazetarëve se McGonigal “kishte një karrierë të gjatë dhe të shquar me FBI-në” dhe se ai priste me padurim të shqyrtonte provat. Ai nuk iu përgjigj kërkesës për komente të mëtejshme.

Një ekzaminim i aventurave të McGonigal zbulon një përrallë të egër, por pak përgjigje të qarta deri më tani. Ai nganjëherë duket se ka vepruar pro dhe kundër interesave ruse. Krimet e supozuara të McGonigal në fund të fundit mund të zbulojnë më shumë për konfliktet e interesit me të cilat përballen agjentët ndërsa kërkojnë të përfitojnë nga karriera e tyre qeveritare. Ish-agjentë të tjerë bëjnë pjesë në historinë e McGonigal, duke ngritur pyetje se si zyrtarët në pension përdorin kredencialet e tyre të FBI-së për të fituar para në sektorin privat.

Ky artikull bazohet në intervista me zyrtarë aktualë dhe të mëparshëm, disa prej të cilëve folën në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së akuzave penale, si dhe rishikimet e dokumenteve qeveritare, postimeve në mediat sociale dhe të dhënat e korporatave.

Zyrtarët aktualë dhe ish-qeveritar që kanë njohur dhe punuar me McGonigal për vite, thanë se ishin të tmerruar nga akuzat dhe nga implikimet e dikujt në pozicionin e tij që mund të punonte fshehurazi për partitë e huaja. Ai kishte akses në një sasi të jashtëzakonshme informacioni sensitiv, duke përfshirë hetimet e spiunëve të huaj ose shtetasve amerikanë të dyshuar se punonin në emër të qeverive të huaja. McGonigal ka pasur njohuri për të huajt të cilët FBI dhe CIA po rekrutonin për të spiunuar për Shtetet e Bashkuara.

Një ish-agjent i FBI-së që ka punuar me McGonigal tha se ai ishte specializuar në Rusi që në fillim të karrierës së tij.

“Ai ishte i përfshirë në gjetjen dhe rekrutimin e aseteve për të dhënë informacion mbi Rusinë. Dhe Nju Jorku është një vend kryesor për këtë”, tha ish-agjenti.

McGonigal udhëhoqi hetime të mëdha të inteligjencës, duke përfshirë lëshimin në vitin 2010 të kabllogrameve të klasifikuara të Departamentit të Shtetit në ËikiLeaks dhe kërkimin e një spiuni të dyshuar për Kinën brenda CIA-s.

Departamenti i Drejtësisë nuk e ka akuzuar McGonigal për spiunazh dhe as nuk është akuzuar për zbulimin e gabuar të informacionit të klasifikuar.

Aktakuza e McGonigal vjen në një kohë të cenueshmërisë së FBI-së. Kritikët theksojnë akuzat për abuzim nga një zyrtar i lartë si dëshmi e mëtejshme e problemeve serioze në byro. Kjo do ta vendosë FBI-në politikisht në mbrojtje, një vit përpara zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, dhe kur byroja të jetë nën sulmin e disa ligjvënësve, të cilët pretendojnë se ajo ka abuzuar me pushtetin e saj për qëllime politike.

Drejtori i FBI-së, Christopher A. Ëray, ka vënë në dukje se ishin agjentët e FBI-së, ish-kolegët e McGonigal-it, ata që ngritën çështjen kundër tij.

“Ajo që unë mendoj se akuzat në këtë rast demonstrojnë është gatishmëria e FBI-së si një organizatë për të hedhur dritë mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme, duke përfshirë kur ndodh nga një prej njerëzve tanë, dhe për t’i vënë ata njerëz para përgjegjësisë,” tha Ëray.

Marrëdhëniet në Shqipëri

Në kohën kur ai dyshohet se filloi të punonte për një rus që ishte nën sanksionet e SHBA-së, McGonigal ishte tashmë i thellë në marrëdhënie të tjera sekrete me kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-punonjës të shërbimit të inteligjencës shqiptare, sipas aktakuzës. Raporti në Shqipëri i McGonigal-it dyshohet se filloi ndërsa ai ende punonte për FBI-në, një pikë e veçantë shqetësimi për ish-kolegët e tij.

Prokurorët pretendojnë se deri në gusht 2017, McGonigal kishte rënë në kontakt me një person nga Nju Xhersi, i lindur në Shqipëri dhe i cili kishte punuar për inteligjencën shqiptare disa dekada më parë.

Aktakuza nuk e përmend emrin e këtij personi, por përshkrimi përputhet me Agron Nezën, për të cilin të dhënat e korporatave shqiptare tregojnë se hyri në biznes me McGonigal në vitin 2019, pasi McGonigal u largua nga FBI. Neza nuk iu përgjigj disa mesazheve, por “Euroneës” tha se Neza dha një deklaratë në të cilën ai e quajti McGonigal një mik dhe pranoi se i kishte dhënë para dhe ishte bashkuar me të në takimet me zyrtarët shqiptarë.

Emri i Nezës, së bashku me të tjerë, u përfshi në një thirrje të jurisë së madhe të nëntorit 2021 të publikuar nga “Business Insider” në shtator dhe u konfirmua për “The Ëashington Post” nga një person i njohur me hetimin.

McGonigal i kërkoi Nezës para dhe Neza pranoi, duke i premtuar se do ta paguante “pak nga pak”, sipas aktakuzës.

Më pas të dy ata udhëtuan së bashku në shtator 2017 drejt Shqipërisë, ku u takuan me kryeministrin Edi Rama, thuhet më tej në aktakuzë. McGonigal, i cili ishte ende duke punuar për FBI-në në atë kohë, i dha kryeministrit suvenire me logon e FBI, dhe e paralajmëroi atë kundër dhënies së licencave fitimprurëse të shpimit për kompanitë që ishin fronte për interesat ruse. Ndërsa McGonigal dukej se po vepronte në rolin e tij si oficer kundërzbulimi kundër ndikimit rus, prokurorët pretendojnë se, në fakt, Neza dhe një tjetër shqiptar që punonte me McGonigal, i identifikuar nga prokurorët si një këshilltar informal i Ramës, kishin interesat e tyre financiare në fushën e naftës.

Një piktor dhe ish-basketbollist, Rama ka shërbyer si kryeministër i Shqipërisë që nga viti 2013, duke udhëhequr një nga dy partitë politike mbizotëruese, dhe shpesh në konflikt, në vend. Vitet e fundit, ai ka paralajmëruar rritjen e ndikimit rus mbi kundërshtarët e tij politikë, gjë që ata e kanë mohuar. Ekspertët thanë se liderët e të dy partive përpiqen të ndërtojnë dhe forcojnë lidhje me figurat kryesore amerikane, duke e bërë aleancën me një zyrtar të lartë të FBI-së një mjet potencialisht të dobishëm për Ramën për të ndërtuar popullaritetin e tij në vend.

Në kthimin e tyre në Shtetet e Bashkuara, prokurorët pretendojnë se Neza i dha McGonigal-it 80,000 dollarë ndërsa të dy ishin në një makinë të parkuar jashtë një restoranti në Manhattan. Së shpejti, Neza i dha atij dy këste të tjera parash në shtëpinë e tij në Nju Xhersi, me total prej 225,000 dollarësh. Prokurorët thonë se McGonigal dështoi të përfshijë pagesat në formularët e kërkuar të zbulimit financiar të FBI-së. Ai gjithashtu dyshohet se nuk bëri të ditur se Neza iu bashkua atij në udhëtim dhe se udhëtimi dhe akomodimi i tij ishin falas.

Para se të tërhiqeshin nga FBI në vitin 2018, akuza pretendon se McGonigal dhe Neza u takuan vazhdimisht me Ramën në Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëri, përfshirë një herë për darkë në Uashington në mars 2018, kur atyre iu bashkua një ish-agjent i FBI-së, i cili nuk është identifikuar.

Një vend me shumicë myslimane, Shqipëria ka qenë një partner kryesor strategjik i Shteteve të Bashkuara që nga dalja nga komunizmi në vitet 1990 dhe shihet nga Uashingtoni si një lojtar i rëndësishëm në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar. Vendi dërgoi trupa për të mbështetur përpjekjet e SHBA-së në Irak dhe ngriti një statujë të Presidentit Xhorxh Ë. Bush, në një kohë kur popullariteti i tij diku tjetër në Evropë po zhytej. Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, është rrënuar nga korrupsioni endemik dhe krimi i organizuar dhe zyrtarët amerikanë kanë inkurajuar reformat në sistemin gjyqësor për ta bërë ligjin penal të vendit më të drejtë.

Si rezultat, diplomatë të nivelit të lartë amerikan dhe zyrtarë të sigurisë bëjnë udhëtime të shpeshta në Shqipëri, tha Jasmin Mujanoviç, një ekspert i politikës ballkanike, duke treguar se ndërveprimet e McGonigal me kryeministrin do të ishin parë në vend si rutinë dhe jo befasuese.

Por, tha Mujanoviç, akuza se McGonigal po merrte para nga një aleat i Ramës ndërsa takohej me kryeministrin dhe potencialisht po vepronte për të ndihmuar në avancimin e interesave të biznesit të njerëzve që e paguanin atë në krah mund të pengonte seriozisht përpjekjen e reformës të udhëhequr nga SHBA në Shqipëri.

“Ajo që shpesh ka qenë zhgënjyese për njerëzit në rajon është se kur shfaqen këta zyrtarë të lartë perëndimorë, në vend që të përdorin pozicionet e tyre për të ngritur luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, duket sikur zbresin në nivelin tonë dhe bëhu pjesë e lojës”, tha Mujanoviç.

Në një deklaratë, Manjola Hasa, zëdhënëse e Ramës, tha se kryeministri u takua me McGonigal disa herë, por u njoh me Neza nga McGonigal dhe nuk kishte njohuri për marrëdhëniet e dy personave.

“Sa i përket akuzave në aktakuzën e zotit McGonigal, ato nuk kanë të bëjnë fare me kryeministrin shqiptar apo ndonjë zyrtar shqiptar,” tha Hasa.

Akuzat kundër McGonigal në Shqipëri në një farë mënyre komplikojnë një narrativë të thjeshtë të një zyrtari të FBI-së të kthyer në Rusi që disa e kanë avancuar që kur janë shfaqur akuzat për punën e tij për Deripaskën.

McGonigal akuzohet se ka marrë para për të çuar përpara interesat e Ramës, ndërkohë që disa analistë perëndimorë po ngrenë shqetësime për interesat ruse duke u përpjekur të influencojnë kundërshtarët e kryeministrit.

Sipas aktakuzës, McGonigal inkurajoi FBI-në të hapte një hetim penal në vitin 2018 për një lobist amerikan që vepronte në emër të Partisë Demokratike të Shqipërisë, opozita kryesore e Partisë Socialiste të Ramës. Një pjesë e informacioneve kundër lobistit, thonë prokurorët, kanë ardhur nga Neza dhe kanë origjinën nga zyra e Ramës.

Individi nuk përmendet në aktakuzë, por duket se përputhet me lobistin dhe ish-stafit republikan të Capitol Hill, Nick Muzin. Ai u vu nën vëzhgim në të njëjtën periudhë pasi një artikull i marsit 2018 në “Mother Jones” ngriti pyetje nëse tarifat e tij të konsulencës mund të ishin paguar nga një kompani që ishte një front për interesat ruse, duke nxitur një hetim në Shqipëri. Për këtë rast nuk u ngrit asnjë akuzë.

Në një email, Muzin tha: Nuk kam asnjë arsye të besoj se kam qenë viktimë e këtij hetimi të rremë. Por nëse do të isha, kjo është për të ardhur keq dhe shpresoj se drejtësia do të vihet në vend.

Alfred Lela, një zëdhënës i Partisë Demokratike të Shqipërisë, e quajti pretendimin se McGonigal inkurajoi FBI-në të hapte një hetim penal ndaj një shtetasi amerikan, i cili po vepronte si lobist për PD, “zbulimet më brutale”.

“Ju keni FBI-në, një degë e nderuar e zbatimit të ligjit në SHBA, e përdorur për të kryer veprat e pista të politikës shqiptare,” tha ai, duke shtuar se partia nuk është kontaktuar nga FBI për këtë akuzë.

Puna e McGonigal në Shqipëri solli në orbitën e tij ish-agjentë të tjerë. Të dhënat e korporatave në Shqipëri tregojnë se në shkurt 2019, pesë muaj pasi McGonigal u tërhoq nga FBI, ai dhe Neza blenë secili 25 për qind të aksioneve në një firmë hetimore me bazë në vend, e identifikuar në të dhënat e korporatave shqiptare si Zyra e Avokatit dhe Hetimi.

Një partner tjetër në firmë ishte Mark Rossini, një ish-agjent i FBI-së, karriera e zbatimit të ligjit i të cilit kishte përfunduar pasi ai u deklarua fajtor për akses të paligjshëm në dosjet e FBI-së në vitin 2007 në emër të të dashurës së tij aktore.

Rossini është rishfaqur vitet e fundit si një konsulent ndërkombëtar, dhe ekspert për Shqipërinë, duke u shfaqur në intervista me mediat shqiptare për të paralajmëruar ndikimin rus mbi kundërshtarët politikë të Ramës.

Një person i njohur me rrëfimin e Rossinit për biznesin tha se kompania shqiptare nuk kryente asnjë punë dhe nuk kishte klientë.

Në gusht, Rossini u padit me akuza për korrupsion në një rast që përfshin pagesat për guvernatorin e Porto Rikos. Ai është deklaruar i pafajshëm.

Lidhja me Deripaskan

Puna e McGonigal për Deripaska, manjati rus i sanksionuar, u zhvillua pasi ai ishte tërhequr nga FBI. Por ndërsa ai ishte ende agjenti special i byrosë në krye të kundërzbulimit në Nju Jork, ai ndihmoi në hetimin e Deripaskës dhe rusë të tjerë të pasur me lidhje me Kremlinin. Si pjesë e detyrave të tij zyrtare, McGonigal kishte akses në informacione të klasifikuara dhe ishte pjesë e procesit të vendosjes së rusëve të fuqishëm në listën e sanksioneve.

Sipas aktakuzës, në vitin 2018, Sergey Shestakov, një ish-diplomat rus i cili kishte punuar për një pjesë të karrierës së tij në Nju Jork, e prezantoi McGonigal përmes emailit me Fokin, gjithashtu një ish-diplomat rus dhe oficer i përfolur i inteligjencës, i cili atëherë ishte drejtor në En+ . . Kompania, e cila ishte vetë nën sanksione në atë kohë, është një gjigant i metaleve dhe energjisë në të cilin Deripaska zotëronte interesin kontrollues.

Fokin “i raportoi” Deripaskës, thuhet në aktakuzë.

Shestakov i kërkoi McGonigal të organizonte praktikën për vajzën e Fokinit në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut. Sipas faqes së saj në Facebook, Alexandra Fokina është një analiste politike me fokus në Afrikën Perëndimore. Ajo jeton në Londër dhe ka qenë studente në Universitetin e Tel Avivit dhe ka shërbyer si bashkëpunëtore kërkimore në dy institute kërkimore të lidhura me sigurinë në Izrael. McGonigal informoi një mbikëqyrës të FBI-së për përpjekjet e tij, duke pretenduar se ai donte të rekrutonte Fokin, të cilin ai e përshkroi si “një oficer të inteligjencës ruse”, pretendojnë prokurorët.

Ishte puna e McGonigal të rekrutonte njerëz si Fokin. Por ndihma e tij për të siguruar vendin e punës për vajzën e Fokinit me sa duket ngriti dyshime në NYPD. Një rreshter atje, i cili ishte caktuar të informonte Fokinën, më vonë raportoi në polici dhe FBI se Fokina “pretendonte se kishte një marrëdhënie jashtëzakonisht të ngushtë me ‘një agjent të FBI’ që i kishte dhënë asaj akses në dosjet konfidenciale të FBI-së”, pretendojnë prokurorët.

“Ishte e pazakontë që një student kolegji të merrte një trajtim kaq të veçantë nga NYPD dhe FBI,” shpjegoi rreshteri, sipas aktakuzës.

Menjëherë pasi Washington Post i kërkoi Fokinit dhe vajzës së tij të komentonin, faqja e Fokinit në Facebook u mbyll dhe postimi i Fokinës për praktikën në Nju Jork u hoq.

Në vitin 2019, pasi McGonigal kishte dalë në pension, aktakuza pretendon se ai, Shestakov dhe Fokin u përpoqën të hiqnin sanksionet ndaj Deripaskës. Miliarderi kishte pronë në Shtetet e Bashkuara dhe ishte i etur për të kryer biznes atje. Sanksionet e bënë këtë të pamundur.

Grupi negocioi me një firmë ligjore që është e specializuar në “heqjen nga lista” të individëve të sanksionuar. McGonigal u takua me Deripaskën në një nga shtëpitë e tij në Londër dhe në një vend në Vjenë, pretendojnë prokurorët. Grupi shmangu referimin e Deripaskës me emër në komunikimet me shkrim, duke e quajtur atë “individin”, “mikun tonë nga Vjena” dhe “klientin e Vjenës”, pretendojnë prokurorët në aktakuzë.

Deripaska personalisht nënshkroi një letër që angazhonte firmën, Kobre & Kim, dhe ra dakord të paguante 175,000 dollarë në muaj, me 25,000 dollarë “aktualisht të destinuara” për “disa profesionistë të tjerë”, pretendojnë prokurorët. Firma ligjore mbajti McGonigal si hetues dhe konsulent. Ai i kërkoi firmës që ta kompensonte atë duke ia transmetuar pagesën prej 25,000 dollarësh një korporate në pronësi të Shestakov. Sipas aktakuzës, firma ligjore u pajtua.

Kobre & Kim nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Një zëdhënëse për Deripaska, Larisa Belyaeva, tha se Fokin nuk ka punuar kurrë për Deripaska, as nuk ishte “i angazhuar në biznesin e tij apo çështjet personale”. Ajo tha se Deripaska ishte i lidhur me Kobre & Kim përmes avokatëve të tij rusë dhe se Deripaska kishte “zero njohuri” për ndërveprimet e McGonigal me firmën ose Shestakov.

Sipas aktakuzës, pandemia e koronavirusit ndërpreu punën e McGonigal për Deripaska. Por në pranverën e vitit 2021, Fokin filloi negociatat me McGonigal dhe Shestakov për të punuar drejtpërdrejt për Deripaskën, duke anashkaluar firmën ligjore, e cila, sipas ligjit amerikan, lejohej të punonte për rusin në përpjekje për ta hequr atë nga lista e sanksioneve.

Puna në fjalë, për të cilën prokurorët pretendojnë se ishte e paligjshme sipas sanksioneve, ishte të hetonte një nga rivalët e Deripaskës, me të cilin Deripaska po kundërshtonte kontrollin mbi një korporatë të madhe ruse. (Rivali dhe kompania nuk përmenden në aktakuzë.) Sipas aktakuzës, Deripaska dyshohet se donte të dinte edhe për pasuritë që ai person mund të kishte fshehur jashtë Rusisë dhe një pasaportë që mund t’i ishte lëshuar nga një vend tjetër.

Në gusht 2021, McGonigal, Shestakov dhe Fokin dyshohet se hartuan një kontratë që krijoi atë që prokurorët e përshkruajnë si një rrjet kompanish që në mënyrë efektive fshehën Deripaskën si klient. Një korporatë në Qipro do të paguante një tjetër në New Jersey më shumë se 40,000 dollarë në muaj për “shërbimet e inteligjencës së biznesit” dhe kërkimin, pretendojnë prokurorët. Ata pretendojnë më tej se ndërsa pagesat do t’i bëheshin McGonigal dhe Shestakov me urdhër të Deripaskës, as Fokin dhe as ata nuk u përmendën ose nënshkruan kontratën.

Ajo korporatë e Nju Xhersit ishte në pronësi të një miku të paidentifikuar të McGonigal-it, i cili kishte rregulluar që ai të merrte pjesë në biznes kur ai ishte ende agjent i FBI-së, sipas aktakuzës. Miku dyshohet se i dha McGonigal një adresë emaili të korporatës dhe një celular me një emër të rremë për të fshehur punën e tij, ndërsa ai ishte ende në listën e pagave të FBI-së, sipas aktakuzës.

Nga gushti deri në nëntor 2021, McGonigal dyshohet se kërkoi të mblidhte informacione rreth rivalit të Deripaska dhe kompanisë ruse. Prokurorët thonë se McGonigal punësoi një nënkontraktor për ta ndihmuar atë, por nuk zbuluan se Deripaska ishte klienti. Hetimi supozohet se nxori skedarë të gjetur në “rrjetin e errët” që mund të zbulonte se rivali kishte më shumë se gjysmë miliardë dollarë në asete të fshehura, si dhe informacione të tjera që McGonigal mendonte se Deripaska do t’i dukej të dobishme.

Sipas aktakuzës, McGonigal dhe Shestakov negociuan me Fokin për të marrë para nga Deripaska për të blerë dosjet. Por kjo punë pushoi efektivisht më 21 nëntor 2021, kur agjentët specialë të FBI-së, të armatosur me urdhër kërkimi, kapën pajisjet elektronike të McGonigal dhe Shestakov.

Belyaeva e quajti narrativën e përshkruar në aktakuzë “fiction pulp” dhe “një fantazi të sëmurë”. Në shtator, Departamenti i Drejtësisë akuzoi Deripaskën, i cili jeton në Moskë, për shmangie të sanksioneve.

Pasojat në FBI

Akuzat kundër McGonigal kanë tronditur qarqet e ngushta të zbatimit të ligjit federal. Por ato paraqesin gjithashtu implikime më të gjera të sigurisë dhe pasoja politike.

Më 2 shkurt, senatori Richard J. Durbin (D-Ill.), kryetar i Komitetit Gjyqësor të Senatit, i quajti akuzat “jashtëzakonisht shqetësuese” dhe pyeti veten nëse aktivitetet e McGonigal mund të kenë komprometuar kundërzbulimin e ndjeshëm dhe hetimet kriminale, duke përfshirë deripaska dhe hetimin e FBI-së për lidhjet e mundshme të Trump me Rusinë.

“Komiteti mbetet në errësirë për masën e vërtetë në të cilën sjellja e pahijshme e supozuar e zotit McGonigal mund të ketë ndikuar në këto çështje shumë të ndjeshme, duke përfshirë nëse ai ka kompromentuar burime, metoda dhe analiza të ndjeshme,” i shkroi Durbin Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland dhe Drejtorit të FBI-së, Wray. .

Të njëjtën ditë, Kryetari i Gjyqësorit të Dhomës së Përfaqësuesve Jim Jordan (R-Ohio) dhe Rep. Matt Gaetz (R-Fla.) i dërguan letrën e tyre FBI-së, duke pyetur se çfarë roli luajti McGonigal në hapjen e hetimit të FBI-së për ndërhyrjen ruse në zgjedhje dhe Trump. fushatë. Sjellja e supozuar e McGonigal gërryen më tej besimin e publikut në sjelljen e FBI-së dhe veprimet e zbatimit të ligjit, shkruan ligjvënësit.

Roli i McGonigal, nëse ka, në hetimet në lidhje me Trump mbetet i paqartë. Disa nga agjentët e Nju Jorkut që ai mbikëqyrte punuan në elemente të hetimit të Uragani Crossfire, veçanërisht kur bëhej fjalë për një hetim afatgjatë të ish-këshilltarit të Trump, Carter Page, dhe marrjen e akuzave nga ish-spiuni britanik Christopher Steele. Por nuk është e qartë se çfarë roli mund të ketë pasur personalisht McGonigal në ndonjë prej asaj pune.

Ish-agjenti i FBI-së, i cili e njihte McGonigal-in nga Nju Jorku, tha se akuzat ngritën shqetësime të mëdha për ish-agjentët që përdorin lidhjet dhe ndikimin e tyre për qëllime korruptive.

Një zyrtar i lartë i FBI-së tha se byroja “e sotme është e fortë, dhe ajo që është më për të ardhur keq për këtë rast janë ata që duan të ofrojnë komente dhe spekulime pa marrë parasysh pak faktet dhe informacionet që janë përshkruar në dokumentet e gjykatës”.

Ish-agjenti i FBI tha se ai nuk ishte i sigurt nëse McGonigal ishte ilustrues i një problemi më të gjerë në byro. Por ai tha se beson se hetuesit duhet ta zbulojnë tani.

“Kur shihni tym, duhet të pyesni veten nëse ka zjarr,” tha ai.

Ju Rekomandojmë

Latest articles

Related articles