Tërmeti Turqi-Siri, mbi 16 000 të viktima, turqit e frustruar kritikojnë Erdoganin

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është tani të paktën 16,035, sipas autoriteteve.

Në Siri, numri i përgjithshëm i viktimave është të paktën 3,162, duke përfshirë 1,900 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim, sipas grupit të mbrojtjes civile “Helmetat e Bardha”. Rreth 1,262 vdekje janë regjistruar në pjesët e kontrolluara nga qeveria të vendit, sipas mediave shtetërore siriane.

Në Turqi, numri është rritur në të paktën 12,873, tha të enjten Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Agjencitë e ndihmës kanë paralajmëruar se numri ka të ngjarë të rritet ndjeshëm, veçanërisht në Siri, pasi ekipet e kërkimit dhe shpëtimit kalojnë nëpër rrënojat e mijëra ndërtesave të shembura mes kushteve të motit të ngrirë, përballë rrezikut të pasgoditjeve.

Dhjetëra mijëra njerëz janë raportuar të plagosur në të gjithë rajonin, sipas zyrtarëve.

Presidenti i Turqisë ka pranuar se ka pasur “mangësi” në reagimin e vendit të tij ndaj tërmetit shkatërrues.

Rexhep Tajip Erdogan po përballet me kritika në rritje nga familjet e mbetura të frustruara nga një reagim i ngadaltë nga ekipet e shpëtimit, pasi shpresa zvogëlohet se do të gjenden më shumë të mbijetuar.

Shumë turq janë ankuar për mungesën e pajisjeve, ekspertizës dhe mbështetjes për të ndihmuar ata që janë bllokuar – duke i lënë ata të pafuqishëm ndërsa dëgjojnë britma nga nën rrënoja.

Gjatë një vizite në provincën Hatay, ku më shumë se 3,300 njerëz kanë vdekur dhe lagje të tëra janë shkatërruar, Erdogan tha: “Nuk është e mundur të përgatitemi për një fatkeqësi të tillë. Ne nuk do të lëmë asnjë nga qytetarët tanë pakujdes”.

Çështje të ngjashme raportohen në Sirinë fqinje, me ambasadorin e vendit në OKB që pranon se qeveria ka një “mungesë aftësish dhe mungesë pajisjesh”.

Në të gjithë Turqinë dhe Sirinë, shumë nga ata në zonat më të goditura nga tërmeti me magnitudë 7.8 – dhe pasgoditjet pasuese – kanë frikë të kthehen në ndërtesa.

“Ne i mbijetuam tërmetit, por do të vdesim këtu për shkak të urisë dhe të ftohtit,” tha një burrë në qytetin turk Antakya.

Disa të mbijetuar janë ende duke u gjetur, me pamjet që tregojnë një vajzë të re me pizhame dhe një burrë të moshuar që mban një cigare të ndezur mes gishtave të tij duke u hequr nga mbeturinat.

Shanset për të mbijetuar po pakësohen
Sipas ekspertëve, dritarja e mbijetesës për ata që janë bllokuar tani po mbyllet me shpejtësi, por megjithatë, është shumë herët për të braktisur çdo shpresë.

Eksperti i rreziqeve natyrore Steven Godby tha: “Raporti i mbijetesës mesatarisht brenda 24 orëve është 74%, pas 72 orësh është 22% dhe deri në ditën e pestë është 6%.

David Alexander, një profesor i planifikimit dhe menaxhimit të emergjencave në University College London, tha: “Statistikisht, sot është dita kur ne do të ndalojmë së gjeturi njerëz. Kjo nuk do të thotë që ne duhet të ndalojmë së kërkuari.”

Ai vazhdoi të paralajmërojë se numri përfundimtar i viktimave mund të mos dihet për shumë javë për shkak të sasisë së madhe të rrënojave që përfshin Turqinë dhe Sirinë.

Latest articles

Related articles