10 tërmetet më vdekjeprures të këtij shekulli

Me vlerësimet e përkohshme që rriten nga ora në orë, pas tërmetit në Turqi dhe Siri, më poshtë renditen 10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit XXI:

1-2004 – 230 000 të vdekur në Azinë Juglindore –
Më 26 dhjetor 2004, një tërmet me magnitudë 9,1 në Sumatra (Indonezi) shkaktoi një cunami gjigant që vrau më shumë se 230 000 persona në brigjet e 10 vendeve në Azinë Juglindore.

Valët gjigante, me shpejtësi 700 km/h, arritën deri në 30 metra lartësi.

2- 2010 – 200 000 të vdekur në Haiti –
Më 12 janar 2010, një tërmet me magnitudë 7,0 vrau më shumë se 200 000 persona në Haiti dhe la 1,5 milionë të pastrehë. Tërmeti e shndërron kryeqytetin, Port-au-Prince, në një fushë rrënojash.

Më pas, vendi u prek, që nga tetori 2010 nga një epidemi kolere, me më shumë se 10 000 vdekje deri në janar 2019.

3- 2008 – 87 000 të vdekur në Sichuan –
Më 12 maj 2008, një tërmet me magnitudë 7,9 vrau më shumë se 87 000 persona dhe plagosi 4,45 milionë duke shkatërruar zona të mëdha të provincës Sichuan (Kina Jugperëndimore). Midis viktimave janë mijëra studentë, të vrarë nga shembja e shkollave të ndërtuara në mënyrë të pasigurt.

4– 2005 – 75 000 të vdekur në Kashmir –
Më 8 tetor 2005, një tërmet me magnitudë 7,6 vrau më shumë se 73 000 persona dhe la 3,5 milionë të pastrehë, kryesisht në zonën e Kashmirit nën kontrollin pakistanez. Infrastrukturat mjekësore pothuajse janë reduktuar në asgjë.

5– 2003 – 31 000 të vdekur në Bam, Iran –
Më 26 dhjetor 2003, një tërmet me magnitudë 6,6 goditi qytetin Bam, në Iranin Juglindor, duke vrarë më shumë se 31 000 persona, pothuajse një e katërta e popullsisë së qytetit. Qyteti i vjetër me tulla balte, një mrekulli e trashëgimisë botërore, është shkatërruar.

6– 2001 – 20 000 të vdekur në Indi –
Më 26 janar 2001, një tërmet me magnitudë 7,7 goditi shtetin e Guxharatit (India Perëndimore) dhe vrau më shumë se 20 000 persona.

7– 2011 – 18 500 të vdekur në Japoni –
Më 11 mars 2011, Japonia u trondit nga një tërmet me magnitudë 9,1 ballë. Më pak se një orë më vonë, një valë gjigante që kaloi 20 metra në vende goditi bregdetin e rajonit Tohoku.

Uji pushtoi termocentralin bërthamor të Fukushimës, bërthamat e tre reaktorëve të të cilit u shkrinë, duke shkaktuar fatkeqësinë më të keqe bërthamore civile që nga Çernobili (Ukrainë) në 1986.

Fatkeqësia lë rreth 18 500 të vdekur dhe të zhdukur dhe detyroi më shumë se 165 000 persona nga prefektura e Fukushimës të evakuoheshin për shkak të emetimeve radioaktive.

8– 2023 – Tashmë më shumë se 11 200 të vdekur në Turqi dhe Siri –
Më 5 shkurt, një tërmet me magnitudë 7,8 goditi Turqinë Jugore dhe Sirinë fqinje, pasuar nga një pasgoditje shumë e fortë me magnitudë 7,5. Numri ende shumë i përkohshëm është më shumë se 11 200 të vdekur.

9– 2015 – 9 000 të vdekur në Nepal –
Më 25 prill 2015, rreth 9 000 persona vdiqën në një tërmet me magnitudë 7,8 që goditi Nepalin Qendror. Kryeqyteti Katmandu dhe rajonet e epiqendrës, 80 kilometra larg, janë të shkatërruara.

10– 2006 – 6 000 të vdekur në ishullin Java –
Më 26 maj 2006, një tërmet me magnitudë 6,3 në ishullin Java vrau afro 6 000 persona. Fatkeqësia la rreth 38 000 të plagosur dhe më shumë se 420 000 të pastrehë.

Latest articles

Related articles