500,000 familje në Odesa të Ukrainës mbesin pa energji

Një aksident në një nënstacion elektrik, tashmë të dëmtuar nga sulmet ruse, ka lënë gjysmë milioni familje pa energji në qytetin jugor të Ukrainës, Odesa, thanë autoritetet, përcjell Bota sot.

“Situata është komplekse, shkalla e aksidentit është e rëndësishme,” tha kryeministri Denys Shmygal në aplikacionin e mesazheve Telegram. Ai shtoi se nënstacioni ishte dëmtuar “në mënyrë të përsëritur” si rezultat i sulmeve ruse.

Guvernatori i rajonit të Odesa, Maksym Marchenko e përshkroi aksidentin si “serioz”, duke shtuar se ministri i energjisë dhe kreu i operatorit shtetëror të rrjetit elektrik Ukrenergo ishin dërguar në qytet.

“Një numër gjeneratorësh do të dorëzohen në rajonin e Odesa brenda 24 orëve të ardhshme,” tha ai. “Ne presim që gjeneratorët e parë të mbërrijnë sonte.”

Latest articles

Related articles