Rama i pandehur i FBI në 21 janarin amerikan

Nga Basir Çollaku

Sapo hodhi satelitët për të bërë namin kundër korrupsionit e paligjshmërisë, duket se kapjen e parë, kryeministri e bëri sefte me veten. Qëlloi rastësi natyrore e kalendarike 21 janar në Nju York si kujtesë mëkatesh për qeveritarin tone, datë të cilën nuk do të ketë optimizëm ta artikulojë shpesh si mnaipulues. Ryshfet strategjik. Ky është krijimi më i ri, shpikja më e re e Edi Ramës, për kombëtarët dhe ndërkombëtarët, me marrjen e pushtetit, mbajtjen e tij përtej fuqisë së votave, rezultatit elektoral, duke themeluar autoritarizmin. Duke përmbysur në favor të pushtetit të tij çdo gjë, me mjete jodemokratike. Agjentë të FBI, agjentë shqiptarë, oligarkë rusë, investime strategjike, ryshfete strategjike, janë këto vepra të rënda penale, elementë, në të cilët gjendet i rrethuar dhe konsumuar Edi Rama. Charles Mc Gonigal funksionari i lartë i FBI arrestuar, më pas liruar me garanci pasurore 500 mijë dollarë, në hetim për shpërdorime me detyrën dhe paligjshmëri, fshehje, me një rrezik dënimi dyshifror vitesh burgu. Kjo çështje e hetuar prej dy vitesh ka tërhequr në dosje, kryeministrin Edi Rama, me të cilin sipas asaj çfarë deri më tani ka dalë nga aktakuza, është takuar disa herë informalisht, shoqëruar nga personat privatë, Agron Neza dhe Dorian Duçka. Veprimet e kryera prej tyre janë të rënda ligjërisht. Drejtësia amerikane ka zbuluar gjetjet hetimore, se pagesat në adresë të drejtorit të kundërzbulimit të FBI të Nju Yorkut, kanë shërbyer për të përdorur ndikimin e tij, si udhëzim dhe sugjerim për të hetuar lobimin e bërë nga Partia Demokratike me lobistin Nik Muzin.Këtu nuk ka aspak lobim. 225 mijë dollarët e deritanishëm mund të sjellin shifra të tjera gjatë shqyrtimit gjyqsor. Ata janë përdorur jashtë sistemit për të përfituar ndikim në asgjësimin e opozitës në Shqipëri. Prova është nisja e një hetimi për PD e Lulzim Bashën si kreu i saj se kishin përdorur para me origjinë ruse. Në këtë furtunë Rama ndërtoi sulmin ndaj PD dhe ka emra të tjerë vendas e të huaj të përfshirë. Kam shkruar disa herë, paratë e lobimit nga PD nuk kanë qenë ruse. Procedurat kanë përballje me hetimin dhe gjërat u ndaluan në Apel me qëndrime prokurorësh ndryshe. Rusia nuk destabilizon dot Shqipërinë me 500 mijë dollarë. Por mundet ta bëjë këtë gjë duke kapur në rrjetën e vet kryeministirn e vendit.. Rusët janë me zë e figurë këmbëkryq me Edi Ramën, ku shfaqet në këtë dosje oligarku Oleg Deripaska, në këtë histori bashkëpunimi ekonomik dhe jo vetëm. Janë dhe biznesmenë e politikanë të tjerë shqiptarë e ballkanikë, në këtë bërthamë përfituesish, ku janë shtuar veprimet e vendimet. Deripaska bëhet investitor strategjik, McGonigal ka aksione të konsiderueshme në këto investime. Duhet një ndalim dhe hetim i detajuar i investimeve strategjike në Shqipëri, për të marrë vesh lidhjet e këtij grupi në hartën e interesave ekonomike, se ku dhe sa janë shtrirë. Le të nisë me ministren strtagjike Xhaçka, e shumë të tjerë në rradhë. Siguria jonë kombëtare natyrisht është cenuar me zbulimin e kësaj historie të rëndë dhe pyetja shqetësuese është se ndoshta rusët nëpërmjet Ramës, kanë një karrike të tyren në NATO? Reagimi i Kryeministrit në daljen para medies, rezultoi një genjeshtër e madhe, në përballje me shkresat e publikuara nga mediet amerikane dhe botërore, si pjesë e dosjes. Nuk jam unë, i njoh, e kam takuar për këshilla, janë miq leksikorë në anglisht. Belbëzimet e azmatike të Ramës, ngjajnë shumë me rastet e tjera si te Tahiri, Xhafa, Balla, Dako, Beqja, Ahmetaj, Gjiknuri, 184, droga, armët kimike, botimet e Bild, e shumë të tjera. Për kjo është më e rëndë se të gjitha të tjerat të marra së bashku. Tërmeti që ka kapur kryesocialistin, duket teksa ka angazhuar gjith qeverinë, prokurorinë, medien, të shpikë ngjarje, të tjetërsojë vëmendjen e opiniot publik. SPAK thirri Shkëlzën Berishën për ngjarje të 15 viteve më parë, Bordi Transparencës hodhi ca qindarka mbi naftën, Lindita përjashtoi nga Kuvendi Sali Berishën, Prokuroria e Posaçme merret me 21 janarin e 2011 teorikisht dhe qëmton një konferencë me Guardia di Finanza. Prokuroria e Tiranës, e përgjithshme, e Posaçme, asnjëra nuk ka pasur takatin e pavarësisë, të regjistroje kryesisht një procedim penal, në adresë të shtetasve shqiptarë, për lajmin e dalë në 21 janar në USA, ku gjenden shumë të përfrshirë në këtë aferë të rëndë, nisur me kryeministrin Edi Rama. Ky është fryt i reformës në drejtësi të kontrolluar nga pushteti, në pritje të porosisë nga qeveria se si të sillet me hetimin?! Saga sapo ka nisur. 21 janari 2023 amerikan, po kërkon të pandehur Edi Ramën. A kemi minim të demokracisëe korrupsion masiv?!!! Pqërgjigjet ‘po” janë brenda dosjes

Latest articles

Related articles