Mbappe | Një tjetër rekord për PSG-në

Rekordet vijnë në një mbrëmje potencialisht anonime, nëse jo të dukshme. PSG është në fushë për fazën e 32-të të Kupës së Francës, të luajtur në Lens, pasi nuk miratohet fusha e kundërshtarit aktual, të vogël Pays de Cassel, që mer pjesë në Kategorinë e Gjashtë. Por ndeshja është një nga ato “zyrtare” dhe shifrat kanë kuptim, ndaj Mbappè dhe PSG koleksionojnë dy primate të tjerë.

Performancë shkëlqyese e Mbappé, i cili në pak më shumë se dhjetë minuta asgjëson kundërshtarin e tij, duke shënuar një nga tripletë më të shpejtë në histori, që e projekton edhe në Olimpin e golashënuesve të të gjitha kohërave të kryeqytetit francez, menjëherë pas “Matador Cavani”.

Goli i dytë i Mbappé, i treti i PSG-së në Pays de Cassel, do të hyjë në histori si goli i 1500-të i shënuar nga parisienët në të gjitha garat qëkur pronësia e re mori drejtimin në vitin 2011. Më shumë se 1000 prej këtyre golave ​​janë shënuar veçanërisht në Ligue 1. Deri më sot, rekordi sezonal mbetet ai i 2017/2018, kur me Emery ishte në stol 171 gola të shënuar në sezon.

Përsa i përket ndeshjes, PSG arriti të fitojë me rezultatin 7-0. Mbappe shënoi 5 gola, ndërsa dy të tjerët u shënuan nga Neymar dhe Soler.

Latest articles

Related articles