Dokumentari për Zelenskyn gati për premierë në Berlin

Dokumentari i aktorit dhe regjisorit hollivudian, Sean Penn për Ukrainën do të ketë një premierë të madhe në Festivalin e Filmit në Berlin më 24 shkurt, ditën kur Rusia filloi luftën në Ukrainë.

Dokumentari e portretizon presidentin Ukrainas, Volodymyr Zelensky, në kohë lufte dhe titullohet “Superpower”.

Bashkëdrejtuesit e Berlinales, Carlo Chatrian and Mariette Rissenbeek, e kanë konfirmuar se Festivali i Filmit në Berlin do të solidarizohet me Ukrainën dhe me Iranin nëpërmjet ngjarjeve dhe shfaqjeve të ndryshme.

Aktori Penn, i cili është fitues i një çmimi “Oscar”, e ka bërë regjinë e dokumentarit “Superpower” bashkë me Aaron Kaufman.

Do të jenë 18 filma që do të konkurrojnë për “Arinjtë e Artë dhe të Argjendtë”, me 19 vende të përfaqësuara përmes veprave dhe formave të ndryshme kinematografike, ku përfshihen dokumentarë, komedi, drama dhe një film i animuar nga artisti japonez Makoto Shinkai – filmi i parë i animuar që konkurron që nga filmi “Spirited Larg” nga Hayao Miyazaki, i cili fitoi “Ariun e Artë” në vitin 2001.

Është konfirmuar gjithashtu se Steven Spielberg do të marrë pjesë në Festival për të marrë një “Ari të Artë Nderi” për arritjet e tij jetësore në kinematografi.

Latest articles

Related articles