Cfarë ndodh në trupim tonë kur ndalojmë së piri kafe

Para së gjithash, askush nuk po ju thotë se ju duhet të ndaloni së piri kafe, zakoni juaj i përditshëm është ndoshta më i shëndetshëm se sa mendoni.
Por nëse dyshoni se po pini shumë kafe dhe doni të reduktoni marrjen e kësaj pijeje, atëherë zbulojeni se çfarë ndodh me trupin tuaj kur ndaloni së marri kafeinë…

Mund të humbisni ose të fitoni peshëHulumtimet nga Universiteti Duka tregojnë se konsumimi i përditshëm i kafeinës, çajit ose pijeve joalkoolike ka rritur nivelet e përditshme të sheqerit të pjesëmarrësve me pothuajse 10%, duke rritur rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe obezitetit. Edhe në qoftë se ju shmangni ngarkesën e sheqerit dhe yndyrnave të qumështit, vetëm shtimi i kremit dhe sheqerit në kafenë tuaj në shtëpi mund të rritsë shpejt me mbi 200 kalori në trupin tuaj.Mund të flini më mirëEdhe nëse ndjeheni të lodhur, trupi juaj përshtatet me mungesën e stimuluesve me të cilët jeni mësuar.

Në afat të gjatë, ju mund të flini më mirë pas fillimit të një stili jetese pa kafeinë, veçanërisht nëse keni pirë kafe në pasdite ose në mbrëmje.Mund të keni dhimbje koke më të shpeshtaÇdo adhurues i kafesë njeh shenjat treguese të kokës, e cila ndikon kur trupi nuk merr kafeinën në mëngjes. Kur ndaloni së piri kafe, ju i hiqni trupit tuaj adrenalinë dhe dopaminë, hormonet që veprojnë si stimulantë natyror që ju mbajnë zgjuar. Në vend të kësaj, një valë adenosine, një hormon përgjegjës për pushimin dhe lodhjen nxiton të shkojë në kokë, duke shkaktuar një ndryshim në kiminë e trurit që rezulton në dhimbje koke.

Ju mund të ndiheni keq (por jo për një kohë të gjatë)Dhimbjet e kokës nuk janë simptoma e vetme e dhimbshme e ndërprerjes së kafesë. Ka edhe efekte të tilla anësore si depresioni, ankthi, marrje mendsh, simptoma të ngjashme me gripin, pagjumësi, nervozizëm, ndryshime në disponim dhe ngadalësi. Ja lajmi i mirë: nuk do të ndiheni kurrë keq përgjithmonë.

Ekspertët thonë se shumica e simptomave fizike të tërheqjes nga kafeina do të kalojnë pas dy ditëve të para, ndërsa pjesa tjetër e efekteve anësore nuk do të zgjasë më shumë se një javë ose dy.

Latest articles

Related articles