Ndahet nga jeta në moshën 95-vjeçare ylli i kinemasë italiane Gina LollobrigidaVdes në moshën 95-vjeçare aktorja e madhe Gina Lollobrigida. E lindur në Subiaco më 4 korrik 1927, ajo është e njohur për punën me disa prej regjisorëve më të mëdhenj italianë, nga Vittorio De Sica te Mario Monicelli. Ylli i kinemasë ka marrë çmime të rëndësishme, duke përfshirë një Golden Globe, shtatë çmime David di Donatello, dy Shirita Argjendi. Ndër filmat e saj më të famshëm është “Pane, amore e fantazi ” nga Dino Risi.

Shtatorin e kaluar aktorja, doli nga klinika, pas thyerjes së kofshës për të cilën ishte operuar. Katër vite më parë Lollobrigida kishte përfunduar në spital për shkak të një aksidenti në familje. Me atë rast, aktorja u shtrua në Sant’Eugenio, një spital jo shumë larg vilës së saj në Appia Antica, dhe u lirua disa ditë më vonë. Aksidenti i femurit ndodhi dy javë pas raundit elektoral të 25 shtatorit, në të cilin Lollobrigida ishte kandidate në Latina, për listën e ‘Italisë sovrane dhe popullore’, e cila bashkon Partinë Komuniste, Atdheun Socialist, Aksionin Civil, Përsëri Italinë dhe Italinë Ripushtuese.

Një grua me karakter të fortë – Luigia Lollobrigida lindi në Subiaco më 4 korrik 1927, ajo ishte e bija e familjeve të pasura të klasës së mesme të reduktuara pothuajse në varfëri nga bombardimet aleate të rajonit të saj. Ajo ka qëndrim, karakter, dëshirë për shëlbim dhe kështu pothuaj rastësisht shfrytëzon mundësinë e një konkursi bukurie për t’u vënë re dhe për të fluturuar drejt edicionit të Miss Italisë në Stresa të vitit 1947 ku del e dyta, por pushton publikun dhe gjyqtarët.

Hapat e parë në kinema – Gina bëhet e famshme më herët jashtë se në Itali dhe për shumë dekada ishte e vetmja divë italiane (së bashku me Alida Vallin) e dashur nga regjisorët amerikanë. Në Itali ajo punoi me Pietro Germi (“Qyteti mbron veten”) dhe me Carlo Lizzani (“Achtung banditi”). Megjithatë, suksesi i parë personal është jashtë kufijve: francezi “Fanfan la Tulipe” me Gerard Philipe në 1952. Ajo luajti për Rene Clair, Alessandro Blasetti, Mario Monicelli dhe Steno, Mario Soldati dhe më në fund u bë një divë në atdheun e saj me triumfues “Pane amore dhe fantazi” nga Luigi Comencini (1953).

Sukses jashtë vendit – Ndërkohë Gina mbledh dhjetëra suksese jashtë vendit. Karriera e saj në set është më e shkurtër se jeta e saj artistike vetëm sepse në fillim të viteve 70 vendos që pasioni i saj ta çojë diku tjetër. Ajo largohet nga kinemaja (në të cilën do të kthehet vetëm njëzet vjet më vonë) për t’u bërë fotografe. Por etja e saj për jetën do ta çojë ende diku tjetër: ajo provon dorën e saj si skulptore dhe me ekspozitat e saj ajo udhëton nëpër botë.

Jeta e saj personale ishte shumë torturuese. Ajo u martua vetëm një herë (në vitin 1949 me mjekun slloven Milko Skofiç me të cilin kishte një djalë dhe nga i cili u divorcua në vitin 1971), pas 90 vjetësh zbuloi se ishte përdhunuar shumë e re duke shpjeguar se kjo dhimbje i kishte shënuar gjithë jetën. Në vitin 2006 ajo njoftoi se donte të martohej me spanjollin shumë më të ri Javier Rigau, por më pas martesa u mohua nga të dy.

Vitet e saj të fundit u shënuan edhe me ngjarje juridike. Që nga viti 2021, diva kishte një administrator mbështetës të caktuar nga Gjykata për të mbrojtur pasuritë e saj, siç kërkohej në procedurën ligjore nga djali i saj Andrea Milko Skofiç. Në qendër të aktivitetit hetimor të prokurorëve në Piazzale Clodio është ish-menaxheri i aktores, Andrea Piazzolla, i paditur me akuzën e shmangies së një personi të paaftë. Me të përfundoi në gjyq edhe Antonio Salvi, njeriu që dyshohet se ka vepruar si ndërmjetës në një shtëpi ankandi për shitjen e rreth 350 artikujve në pronësi të Lollobrigida.

Latest articles

Related articles