PREMIER: Arsenali mund Totenhemin, +8 ndaj Sitit. Fitore për Çelsin dhe Njukasëllin

Është një Arsenal në formatin “të pathyeshëm”. Topçinjtë fitojnë Derbin e Londrës së Veriut kundër Tottenhamit me rezultatin 2-0. Në pjesën e parë të dominimit absolut, skuadra e Artetës kaloi në avantazh në minutën e 14-të: Saka hyri në zonë nga e djathta dhe dërgoi krosin në zonën e vogël, me Llorisin që ndërpreu, por në mënyrë sensacionale hodhi topin në portën e tij. Anësori anglez u bë protagonist edhe në minutën e 36-të, kur shërbeu Odegaard në cep të zonës. Norvegjezi arriti të mposhtë Lloris me një të majtë të saktë duke firmosur për 2-0. Vendasit hynë në pjesën e dytë me një frymë tjetër, me Kulusevski dhe Kane që sulmuan duke krijuar disa raste të mira. Ramsdale mori të gjithë vëmendjen duke neutralizuar çdo përpjekje të kundërshtarit. Përfundon 2-0 për Topçinjtë. Fitorja e pesëmbëdhjetë në këtë Premier League për Arsenalin, i cili ngjitet në 47 pikë dhe +8 ndaj Manchester Cityt. Tottenhami i Contes mbetet i mbërthyer në 33 pikë.

Fitore e çmuar për Chelsea që mundi 1-0 Crystal Palace dhe u rikthye për të shijuar tri pikët. Shqiponjat nisin fuqishëm me një goditje të rrezikshme të Olise që gjen Kepa të vëmendshëm në minutën e 27-të. Thiago Silva provon nga distanca pas gjysmë ore, por Guaita shpëton pa problem. Në fund të pjesës së parë, i thotë jo Ziyech edhe portieri i mysafirëve, por takimi me portën vetëm sa shtyhet. Në minutën e 64-të, në fakt marokeni kalon në zonën ku peshkon të lirë Kai Havertz, i cili me kokë shënon 1-0. Në minutën e 86-të, mysafirët ishin afër barazimit, por tentativa e Doucoure nga distanca u pengua nga Kepa. Tani Chelsea ngrihet në 28 pikë, duke arritur për momentin Liverpoolin, ndërsa Crystal Palace mbetet në 22.

Ndeshje intensive plot emocione në St James’ Park, e cila sheh Newcastle-n të fitojë 1-0 ndaj Fulham-it për tri pikë. Në minutën e 5-të ishte Longstaff ai që la tifozët vendas të shijojnë gëzimin e golit, por një mbrojtës kundërshtoi tentativën e tij në vijë. Pjesa e parë është një monolog nga Magpies, të cilët megjithatë nuk mund të gjejnë rrugën drejt rrjetës. Në fillim të pjesës së dytë, Newcastle ishte ende pranë kalimit në epërsi përmes Schär, por zvicerani pa gjuajtjen e tij që u përplas në traversën. Në minutën e 67-të, VAR i dha Fulham një penallti, por Mitrovic e preku topin me të dy këmbët: topi përsëri shkoi në rrjetë, por goli u anulua. Në minutën e 71-të, Aleksandër Isak u rikthye në fushë pas një dëmtimi të gjatë dhe nuk vonoi shumë që stadiumi të shpërthejë. Goditja e tij për 1-0 në minutën e 89-të ishte e lehtë, gjë që ia vlen -6 nga Arsenali dhe ndeshjen e pesëmbëdhjetë pa humbje në Premier League. Në vend të kësaj, humbja e detyron Fulhamin të qëndrojë në 31 pikë, pas Tottenhamit.

Latest articles

Related articles