Roma, Marash Kumbulla rikthehet titullar


Më në fund titullar, dy herë radhazi. Marash Kumbulla del nga pusi i të harruarve dhe luan një shans të dyfishtë për t’u ngjitur lart. Sonte ai do të luajë në vend të Smalling, i cili duhet të ndalet për të mos zemëruar trupin e tij, të dielën duhet të zëvendësojë Ibañez që u ndëshkua kundër Milanit dhe do të ndalet me skualifikim.

Deri më tani sezoni ka qenë plot lajme negative: vetëm 49 minuta të luajtura, me befasinë e ndeshjes ndaj Monzës. I zgjedhur nga Mourinho si titullar, sërish në vend të Smalling, ai u detyrua të largohej pas 28 minutash për shkak të një dëmtimi muskulor. Nga ai moment, mes dëmtimit dhe preferencave të trajnerit, u rishfaq në kampionat vetëm për 2 minuta kundër Leçes.

Absolutisht, duke përjashtuar angazhimet e kombëtares kuqezi në nëntor, ai ka qenë spektator i ndeshjeve që nga 27 tetori, kur iu dhanë edhe 6 minuta të tjera në Helsinki. Megjithatë, ai kurrë nuk protestoi, gjithmonë punoi shumë në stërvitje, duke merituar vlerësimin e Mourinhos, i cili kishte ndryshuar hapur mendimin e tij për të vitin e kaluar: pasi e cilësoi si një mbrojtës të papjekur, ai e rivlerësoi atë falë qëndrimit të treguar çdo ditë ndaj tij.

Fizikisht Kumbulla është mirë. Por duhet të shpejtojë për të rifituar gjendjen më të mirë atletike. Nuk është e lehtë për një djalë 1.91 m të gjatë që të vijë menjëherë në formë. Ndeshja kundër Genoas mund t’i shërbejë atij si një provë në funksion të Fiorentinës, edhe nëse Mourinho e ka parë gjithmonë atë si zëvendësin e Smalling në këtë sezon të dytë te Roma. Në mungesë të Ibanez, ai bëri që Vina të luante si qendër e majtë. Ndërkohë Kumbulla do të luajë në Kupën e Italisë. Nëse dëshmon vlerën e tij, gjë që është e pamohueshme, mund të konfirmohet edhe në ligë të dielën.

Latest articles

Related articles