Ditari i luftës: Valzer gjeneralësh rus, Putin cakton Gerasimov shef të luftës në Ukrainë

Moska ka vendosur t’ia besojë kryerjen e operacioneve të forcave të përbashkëta në Ukrainë drejtpërdrejt Shefit të Shtabit Valery Gerasimov për shkak të “zgjerimit të dimensioneve të detyrave” dhe nevojës për “efikasitet më të madh”.
Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Mbrojtjes, e cituar nga agjencia Interfax.
Zëvendës të Gerasimov do të jenë, për forcat e hapësirës ajrore, gjenerali Sergei Surovikin, deri tani komandanti i operacioneve dhe për ushtrinë Oleg Salyukov. Zëvendësi i tretë i Gerasimov do të jetë Alexey Kim.

Rreth 100 trupa ukrainase do të fillojnë stërvitjen për sistemin e mbrojtjes raketore Patriot në një bazë të ushtrisë amerikane në Oklahoma, javën e ardhshme, sipas Pentagonit. CNN raportoi fillimisht se programi i trajnimit do të fillojë. Një zëdhënës i Pentagonit tha se trajnimi do të zgjasë “disa muaj”, pa specifikuar një kornizë të saktë kohore. Ndërsa trajnimi dhe vendosja e sistemeve Patriot për Ukrainën do të marrë kohë, pasi të futen në terren, ato do të rrisin aftësitë e mbrojtjes ajrore të Ukrainës kundër sulmeve ruse.

Grupi rus Wagner pretendon se ka marrë kontrollin e qytetit lindor të Ukrainës Soledar, sipas kreut të grupit mercenar Yevgeny Prigozhin. Ai shtoi se Wagner do të shpallë numrin e të burgosurve ukrainas që ka kapur. Megjithatë, Prigozhin konfirmoi se luftimet po vazhdojnë dhe Ukraina thotë se forcat e saj vazhdojnë të rezistojnë në qytet. Rusia ka rrethuar Soledarin për të kapur minierat e saj të kripës dhe për të ndihmuar ofensivën ruse drejt qytetit kyç të afërt të Bakhmut.

Latest articles

Related articles