Ditari i luftës: Rusia nisi një seri sulmesh raketore në të gjithë Ukrainën SHBA akuza Iranin për dronët

Rusia nisi një seri sulmesh raketore në të gjithë Ukrainën të hënën, sipas zyrtarëve ukrainas. Një sulm në rajonin verilindor të Kharkivit goditi një treg, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur katër të tjerë. Sulme të tjera goditën qytetet Kharkiv dhe Mykolaiv dhe infrastrukturën në rajonet Donetsk dhe Kherson. Pas sulmeve, Andriy Yermak, kreu i administratës presidenciale të Ukrainës, i quajti sulmuesit rusë “terroristë të zakonshëm”. Rusia gjithashtu vazhdoi me bombardimin e qyteteve lindore të Bakhmut dhe Soledar, ku forcat ushtarake ukrainase thuhet se po përballen me ‘valë’ sulmesh nga forcat ruse. Ministria e Mbrojtjes e Britanisë thotë se ushtria ruse dhe forcat Wagner janë tani nën kontrollin e pjesës më të madhe të Soledar.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të hënën se ndihma e re ushtarake perëndimore për Ukrainën, duke përfshirë automjete të blinduara dhe tanke, vetëm do të zgjasë luftimet dhe nuk do ta pengojë Rusinë të arrijë qëllimet e saj në konflikt. Komentet e tij erdhën disa ditë pasi SHBA, Franca dhe Gjermania u zotuan të dërgojnë automjete të lehta të blinduara në Ukrainë dhe ndërsa vendet perëndimore konsiderojnë dërgimin e tankeve më të rënda të betejës në Kiev. Peskov theksoi se pavarësisht ndihmës ushtarake franceze për Kievin, presidenti francez Emmanuel Macron po punon për të mbajtur dialogun me presidentin rus Vladimir Putin.

Sipas komenteve të Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, Shtetet e Bashkuara thonë se Irani mund të jetë bashkëpunëtor në krimet e luftës në lidhje me dërgimin e tyre të dronëve në Rusi. Sullivan, duke folur për gazetarët, tha se armët që Irani i ka dhënë Rusisë po përdoren për të shënjestruar civilët, gjë që nga këndvështrimi i SHBA-së mund ta vendosë Teheranin në pozicionin e kontributit në krimet e luftës.

Raporti i Shërbimit Suedez të Sigurisë (SAPO) i quajtur “Kërcënimi i inteligjencës nga Rusia” zbuloi se rekrutimi i agjentëve, të dhënat e inteligjencës, spiunazhi kibernetik dhe planifikimi i luftës janë vepra të rënda të kërcënimit të inteligjencës ruse ndaj Suedisë, sipas gazetës lokale “Expressen”. SAPO akuzoi Rusinë se po përpiqej të rekrutonte suedezë si spiunë jashtë kufijve të Suedisë. Dokumenti me katër faqe thoshte se suedezët që punojnë në ambasada, organizata ndërkombëtare dhe kompani janë me interes të veçantë për shërbimet e inteligjencës ruse. Autori i raportit u emërtua vetëm me emërtimin e tij në Policinë e Sigurimit, S 1249, dhe titullohet analist i lartë. Sipas autorit të raportit, të tre shërbimet e inteligjencës ruse janë aktive në Suedi, duke dhënë detaje se si funksionojnë, mënyra se si rekrutojnë spiunët dhe se si oficerët e inteligjencës komunikojnë me agjentët e tyre. SAPO dha detaje të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe aneksimit të Gadishullit të Krimesë. “Rusia mbledh vazhdimisht të dhëna të inteligjencës nga misionet e ndryshme diplomatike në Suedi”, thuhet në raport.

Latest articles

Related articles