pas arrestimit të djalit të “El Chapo-s”, 29 persona të vrarë. Edhe SHBA e përfshirë në operacion

Dhuna dhe kaosi përfshinë gjithë shtetin federal të Sinaloas në Meksikë, pas arrestimit Olvidio Guzman-Lopezit, djalit të El Chapos dhe disa familjarëve të tij mëngjesin e të enjtes.

Dhuna mbretëroi edhe këtë të premte, kryesisht në qytetin e Kuliakanit, ku pjesëtarët e një prej karteleve më të mëdhenj të drogës në Meksikë sulmuan policinë me armë dhe eksplozivë.

Zyrtarët thanë se 10 ushtarë dhe 19 të dyshuar vdiqën në përleshjet e armatosura.

Ndërkohë që mësohet se të paktën 1000 trupa janë dislokuar në terren për rikthimin e qetësisë.

Banda të armatosura dhe të zemëruara për arrestimin, vendosën bllokada në rrugë, dogjën automjete dhe sulmuan një aeroport lokal në tentativë për të penguar transferimin e djalit të El Chapo-s. Dy avionë u goditën nga të shtënat, njëri prej të cilëve në momentin kur po nisej për fluturim.

Kaos në Sinaloa pas arrestimit të djalit të “El

Shkollat janë mbyllur, ndërsa autoritetet u bënë apel qytetarëve të mos dalin nga shtëpitë. Një linjë ajrore meksikane tha se një aeroplan i saj u godit nga plumbat përpara se të ngrihej.

Zyrtarët e Departamentit Amerikan të Shtetit u bënë thirrje shtetasve amerikanë në këtë vend të bëjnë kujdes maksimal, ndërsa qytetarëve të tjerë të shmangin udhëtimet drejt Sinaloas.

Kaos në Sinaloa pas arrestimit të djalit të “El

Guzmán akuzohet se ka udhëhequr një nga fraksionet e kartelit famëkeq të Sinaloas pas arrestimit të babait të tij. Operacioni është mbështetur edhe nga forca amerikane dhe i riu është transferuar në një kryeqytetin Meksiko.

Meksika pranoi se në operacionin 6-mujor për kapjen e tij janë përfshirë dhe zyrtarë amerikanë. Drejtësia amerikane kishte vendosur dhe një shpërblim deri në 5 milionë dollarë për informacione lidhur me kapjen e tij.

“Miu” ishte arrestuar dhe në 2019, por u lirua për të shmangur një guerile urbane nga mbështetësit e tij.

Babai i tij Joaquín “El Chapo” Guzmán, po vuan një dënim të përjetshëm në Shtetet e Bashkuara pasi u shpall fajtor në vitin 2019 për trafik droge dhe pastrim parash.

Latest articles

Related articles