Ditari i Luftës: Ukraina e nis 2023 me një goditje vdekjeprurëse për Rusinë. Çfarë po ndodh

Ministria ruse e mbrojtjes konfirmoi se një sulm ukrainas në një kazermë në qytetin Makiivka vrau të paktën 63 ushtarë rusë të dielën. Ministria shtoi se Ukraina përdori raketat HIMARS të furnizuara nga SHBA në sulm. Dëmet e konsiderueshme nga sulmi raportohet se janë shkaktuar nga prania e një depoje municioni pranë kazermës. Ka një zemërim në rritje në Moskë për sulmin, me ligjvënës të lartë dhe figura të medias që bëjnë thirrje që komandantët rusë të ndëshkohen për ruajtjen e municioneve pranë një kazerme brenda rrezes së raketave ukrainase.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të hënën se Rusia po përgatit një fushatë të zgjatur të përdorimit të dronëve Shahed të prodhuar nga Irani në Ukrainë. Ai paralajmëroi se sulmet me dron do të synojnë të shterojnë mbrojtjen kundërajrore dhe rrjetin energjetik të Ukrainës, si dhe vullnetin e ukrainasve për të vazhduar luftën. Zelenskiy shtoi se Ukraina do të vazhdojë të mbrohet kundër sulmeve të tilla, duke vënë në dukje se mbrojtja ukrainase ka kapur 89 dronë “kamikaze” në dy ditët e fundit.
Nga ana tjetër, një sulm ukrainas me dron thuhet se goditi një objekt elektrik në rajonin Bryansk të Rusisë të hënën, duke ndërprerë energjinë elektrike në rajonin kufitar për disa orë. Guvernatori i rajonit thotë se furnizimi me energji elektrike u rikthye pas 12 orësh.

Ndërkohë, Rusia po shqyrton legjislacionin për të ndaluar punën në distancë për disa profesione, duke përfshirë sektorin e IT. Mbështetësit e vendimit thonë se ajo do të parandalojë profesionistët rusë të IT-së të punojnë në vendet e NATO-s, ku mund të zbulojnë gabimisht informacione të ndjeshme sigurie. Shumë punonjës rusë të IT-së janë larguar nga vendi pas pushtimit të Ukrainës nga Moska dhe urdhrit të saj të pjesshëm të mobilizimit ushtarak. Ndalimi i ri mund të shtyjë edhe më shumë punonjës të IT-së, gjë që kritikët paralajmërojnë se do ta bëjë sektorin rus të IT-së më pak efektiv dhe më pak konkurrues në planin afatgjatë.

Agjencia e lajmeve Reuters ka botuar një raport investigativ se si operativët pro-rusë po kërkojnë të ndikojnë në politikën gjermane për t’i dhënë fund mbështetjes së Berlinit për Ukrainën. Gazetarët zbuluan se figurat kryesore në fushatën pro-ruse përfshijnë ish-ushtarakë rusë ose oficerë të inteligjencës, individë të lidhur me entitetet ruse nën sanksione ndërkombëtare dhe anëtarë të lëvizjeve të ekstremit të djathtë. Fushata përdor lidhjet historike gjermano-ruse dhe varësinë gjermane nga energjia ruse për të mbledhur mbështetje për Berlinin për të bërë paqe me Moskën. Meqenëse Gjermania është ekonomia më e madhe e BE-së, çdo lëkundje në mbështetjen e saj ndaj Kievit ka të ngjarë të thyejë unitetin evropian mbi mbështetjen e Kievit kundër pushtimit të Rusisë.

Latest articles

Related articles