Milan blen një portier kolumbian për stolin e rezervave, por gati…

Askush nuk e pa të vinte në Itali… as në Amerikën Latine. Negocimi rrufe i Milanit për Devis Vasquez merr formë në këto orë, me portierin 24-vjeçar, që do t’i nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore: një proces klasik fillimisht në klinikën La Madonnina dhe më pas për të marrë të drejtën sportive në Coni. Më vonë, tashmë brenda ditës, do të bëhet edhe nënshkrimi i kontratës së re me kuqezinjtë, që e rrëmbyen atë nga Guarani, një klub paraguajan.

Gjithsesi, kolumbiani duhet të zgjidhë disa çështje burokratike, publikon ‘Milan News’. Ai nuk ka një pasaportë të BE-së, prandaj do të kthehet në Amerikën e Jugut për t’u kthyer në Milanello javën e ardhshme.

Në vitin 2022, Vasquez kishte bërë 26 paraqitje mes ligës dhe Copa Libertadores (38 gola të pësuar), është një goditje në të ardhmen dhe për këtë arsye nuk përjashtohen ndërhyrjet e mëtejshme për rolin më delikat. Të paktën për momentin, ai nuk do të jetë zëvendës i Maignan dhe do të luajë për fanellën e dytë me Tatarusanu dhe Mirante, por zërat për Sportiello (Atalanta), Cragno (Monza) dhe Vicario (Empoli) mbeten në plan të dytë.

Si një anekdotë, në vitin 2017, Devis Vasquez ka marrë pjesë në turneun e Viareggio, një nga turnetë më të rëndësishëm të futbollit bazë në botë (në Itali), duke luajtur dy ndeshje: në njërën humbi 3-0 kundër Torinos dhe në tjetrën barazoi 1-1 kundër kroatëve të Rijekas.

Latest articles

Related articles