Shefi i CIA-s me valixhe në duar në Lindjen e Mesme, lëviz nëpër kryeqytete

Drejtori i CIA-s, Bill Burns, do të kthehet në Kajro të martën për të zhvilluar të tjera bisedime, tha një burim për CNN, ndërsa SHBA dhe ndërmjetës të tjerë kërkojnë të ringjallin një përpjekje për të arritur një marrëveshje armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit për pengjet.

Negociatat kryesore në Kajro janë në nivel pune dhe Burns nuk pritet t’i bashkohet, por ai do të takohet me delegacione të ndryshme. Si Izraeli ashtu edhe Katari kanë thënë se do të dërgojnë ekipe.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Katarit e përshkroi raundin e fundit të bisedimeve në Kajro si “negociatat indirekte midis dy palëve”, pasi Izraeli nuk pritet të takohet me zyrtarët e Hamasit.

Burns u kthye në Kajro në fund të javës së kaluar përpara se të transferohej në Doha gjatë fundjavës për bisedime të mëtejshme mbi marrëveshjen e mundshme të armëpushimit në Gaza. Në Doha, ai ndihmoi të ripunohej kuadri me Katarët që më pas iu prezantua Hamasit, të cilit grupi iu përgjigj të hënën.

Izraeli tha se kushtet e atij propozimi ishin “larg” nga përmbushja e kërkesave të tij dhe paralajmëroi se do të vazhdonte një operacion ushtarak në Gaza

Latest articles

Related articles