Budunov, njeriu “pa buzëqeshje” që mund të drejtojë ushtrinë ukrainase

Enigmatik dhe i pamposhtur, shefi i spiunazhit Kyrylo Budanov ka ndërtuar një reputacion legjendar në Ukrainë pas një sërë operacionesh të guximshme kundër Rusisë.

I njohur si njeriu “pa buzëqeshje”, 38-vjeçari është ndër pretendentët e mundshëm për të zëvendësuar komandantin e përgjithshëm ushtarak popullor Valery Zaluzhny nëse Presidenti Volodymyr Zelensky vendos ta shkarkojë atë.

Budanov ishte i panjohur për publikun kur u emërua shef i shërbimit të inteligjencës ushtarake GUR në gusht 2020, por lufta ndryshoi gjithçka.

Në një konferencë ndërkombëtare në Kiev në shtator 2023, ai mori një ovacion të fortë edhe para fjalimit të tij dhe zyrtarët u grumbulluan për të bërë fotografi me të.

Me origjinë nga Kievi, përfundoi studimet e para në institutin e trajnimit të parashutës në Odessa dhe ishte aty në vitin 2014, kur Rusia nxiti një konflikt separatist në lindje të vendit.

I vetmi informacion i bërë publik për aktivitetet e tij atje është se mori pjesë në një operacion komando në Krimenë e aneksuar nga Moska në vitin 2016, ku u vranë agjentë rusë.

Vetë Budanov nuk flet shumë për shërbimin e tij, përveçse zbulon se u plagos tri herë, duke përfshirë një në të cilën u godit nga predha afër zemrës. Një plagë me armë zjarri në bërryl e la me ngurtësi të dukshme në krahun e djathtë. Sipas një zëdhënësi të GUR, ai ishte shënjestruar në “më shumë se 10” sulme.

Në vitin 2019, makina e tij shpërtheu në Kiev, një sulm për të cilin në atë kohë fajësoheshin shërbimet ruse të sigurisë. Pasi u bë një nga gjeneralët më të rinj të Ukrainës në vetëm 35 vjeç, muaj para pushtimit të Rusisë në shkurt 2022, ai parashikoi një sulm në shkallë të gjerë kur pjesa tjetër e botës mohoi qëllimet e Moskës.

Që nga fillimi i luftës, ai ka dhënë intervista nga një zyrë e improvizuar, ndonjëherë me një hartë të një Rusie të fragmentuar, të dukshme pas tij.

Budanov përshkruhet nga mbështetësit si një mjeshtër i luftës asimetrike, por parashikimi i tij se trupat ukrainase do të hynin në Krime në 2023 ka dështuar të materializohet dhe vija e frontit ka mbetur kryesisht statike që nga fundi i vitit 2022.

Ai njihet me nofkën “Buddhanov” nga media ukrainase, për shkak të qetësisë së tij.

Budanov ka marrë përgjegjësinë për disa operacione brenda Rusisë, duke përfshirë një sulm me dron në janar në një rafineri nafte në Shën Petersburg, larg vijës së frontit.

Moska akuzon GUR për orkestrimin e një shpërthimi në tetor 2022 i cili shkatërroi pjesërisht urën që lidh gadishullin e okupuar të Krimesë me Rusinë.

Që nga fillimi i ndërhyrjes ushtarake, Rusia ka shënjestruar selinë e inteligjencës ushtarake në Kiev të paktën dy herë, duke pretenduar në maj 2023 se kishte vrarë Budanov. Sipas GUR, gruaja e tij Marianna u helmua nëntorin e kaluar, por mbijetoi.

Latest articles

Related articles