FAKTOR.AL

Ekonomisti Javier Milei fiton zgjedhjet në Argjentinë. Premtoi “Terapi Shock-u”

Ekonomisti Javier Milei, i cili premtoi gjatë fushatës që do të zbatonte “terapinë e shokut” për të trajtuar problemet ekonomike të Argjentinës , do të jetë presidenti i ardhshëm i ekonomisë së tretë më të madhe të Amerikës Latine, pasi fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Mileu i fitoi zgjedhjet me 55,95% të votave ndaj 44,04% të kundërshtarit të tij, ministrit qendror të ekonomisë Sergio Massa, me 86% të votave të numëruara. Këto rezultate të pjesshme, të cilat i japin një diferencë prej më shumë se 11 pikësh zotit Mileyëi, u njoftuan nga sekretariati i përgjithshëm i presidencës mbrëmë, pak pasi Massa pranoi humbjen, shkruajnë mediat e huaja.

Javier Millmei 53 vjeç, është presidenti i zgjedhur nga shumica e argjentinasve për katër vitet e ardhshme, tha Massa, i cili doli në krye në raundin e parë të zgjedhjeve më 22 tetor.

Kandidati i koalicionit peronist (të qendrës së majtë) u tha mbështetësve të mbledhur jashtë selisë së tij të fushatës në Buenos Aires se ai e thirri zotin Milei për ta uruar atë sepse shumica e qytetarëve argjentinas votuan për të, dhe për t’i uruar atij fat të mirë.

Në fjalimin e tij të fitores, Javier Milei deklaroi se sot fillon fundi i rënies dhe rindërtimi i Argjentinës, duke iu referuar “fundit të modelit (politik) të mëparshëm që sipas tij i varfëroi qytetarët e Argjentinës dhe se fillon adoptimi për modelin e lirisë në mënyrë që të bëhet sërish një fuqi botërore.

Javier Millei bëri fushatë për premtimet radikale të terapisë së shokut , duke përfshirë shfuqizimin e bankës qendrore, braktisjen e pesos dhe dollarizimin e ekonomisë dhe shkurtimin drastik të shpenzimeve publike, të cilat ai tha se do të kalonin përmes një “sharrë elektrike me zinxhir”, reforma potencialisht të dhimbshme për një pjesë të madhe të qytetarëve.

Megjithatë, ajo ka tërhequr disa pjesë të popullsisë që thonë se janë dëshpëruar për shkak të krizës së thellë ekonomike, me karakteristika kryesore që janë inflacioni treshifror (afër 150%), zhvlerësimi i vazhdueshëm i monedhës kombëtare, borxhi i madh i jashtëm ( 44 miliardë dollarë).

Fitorja e Milei pritet të transformojë, përtej skenës politike të Argjentinës, pasi i jep fund rotacionit të forcave tradicionale politike në pushtet, edhe politikën e saj të jashtme, pasi presidenti i ardhshëm ka thënë se nuk dëshiron të bëjë asgjë me “komunistët”, duke iu referuar Brazilit. dhe Kinës , dhe ka njoftuar se do të kërkojë një marrëdhënie shumë më të ngushtë me SHBA.

Ai ka dalë fuqishëm kundër abortit, është në favor të zbutjes së ligjeve për armët dhe e ka quajtur Papa (argjentinasin) Françeskun “bir i ****” socialist. Pas raundit të parë ai siguroi mbështetjen e një pjese të së djathtës “klasike”, e cila mund të moderoj disi programin e tij politik.

Exit mobile version