Ofendoi kryeministren italiane Meloni, gjobitet shkrimtari i njohur Roberto Saviano


Një gazetar i njohur italian është shpallur fajtor për shpifje pasi ka fyer kryeministren italiane Giorgia Meloni në një intervistë televizive. Roberto Saviano përdori një fjalë sharje për të përshkruar zonjën Meloni ndërsa sulmoi qëndrimin e saj ndaj emigrimit në dhjetor 2020.

Atij i është vendosur një gjobë e pezulluar prej 1000 eurosh.

Duke folur me gazetarët jashtë gjykatës, Saviano tha se qeveria e zonjës Meloni kishte kërkuar ta “frikësonte” atë për thirrjen e “gënjeshtrave” për emigrantët, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

Avokati i zonjës Meloni tha se fjalët e tij ishin një “fyerje”, jo kritikë, duke e akuzuar atë për “gjuhë të tepruar, vulgare dhe agresive”, shtoi agjencia.

Incidenti ndodhi në një intervistë televizive të dhjetorit 2020, përpara se zonja Meloni të bëhej kryeministre.

Në intervistë, Saviano kritikoi zonjën Meloni dhe liderin e krahut të djathtë Matteo Salvini për komentet e tyre mbi anijet e shpëtimit të emigrantëve.

Shoqata e shkrimtarëve Pen International i kishte kërkuar kryeministres të hiqte dorë nga rasti, por zonja Meloni tha se nuk shihte asnjë arsye për ta bërë këtë, duke shtuar se u takonte gjyqtarëve të vendosnin.

Shoqata tha se gjykimi ishte një “pengesë alarmante për fjalën e lirë” dhe dërgoi një “paralajmërim të rrezikshëm për shkrimtarët dhe gazetarët në të gjithë vendin”.

Avokati i Saviano tha se ai do të apelojë vendimin.

Sipas ligjit italian, disa raste shpifjeje mund të jenë penale dhe të dënohen me burgim deri në tre vjet burg.

Latest articles

Related articles