Policia Rrugore e Tiranës: 12,607 gjoba në një javë

Policia Rrugore e Tiranës ka vendosur 12 607 gjoba gjatë javës së kaluar.

Sipas asaj që njofton policia kontrollet janë fokusuar te drejtuesit e automjeteve që parkojnë në mënyrë të gabuar duke u bërë shkak për krijimin e trafikut të rënduar, si dhe tek ato që qarkullojnë me shpejtësi mbi normat e lejuara.

“Policia Rrugore e Tiranës, në vijim të punës për garantimin dhe rritjen e parametrave të sigurisë rrugore, ka shtuar kontrollet në të gjitha akset rrugore, për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të rregullave të qarkullimit rrugor, që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Kontrollet janë fokusuar kryesisht te ata drejtues automjetesh që parkojnë në mënyrë të gabuar duke u bërë shkak për krijimin e trafikut të rënduar, ata që qarkullojnë me shpejtësi mbi normat e lejuara dhe ata që parakalojnë në mënyrë të gabuar, duke u bërë burim aksidenti.

Për shkeljet e lartpërmendura, gjatë javës që lamë pas, Policia Rrugore e Tiranës ka ndëshkuar me masë administrative 12 607 drejtues automjetesh.

Policia Rrugore e Tiranës apelon për drejtuesit e mjeteve që të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor, si dhe për të gjithë qytetarët, që të denoncojnë në numrin falas 112 ose në adresat zyrtare të Policisë, çdo rast të shkeljes së këtyre rregullave”, njofton policia.

Latest articles

Related articles