DailyMail: Si Evropa vodhi kurorën e SHBA-së si superfuqia e kokainës në botë

ANGLI- Tabloidi britanik “DailyMail” në një shkrim të publikuar sot ka sqaruar me detaje sesi Evropa është kthyer në kryeqytetin botëror të trafikut të kokainës. Në artikull theksohet se e gjithë historia ka nisur mePablo Escobar, bosi i kartelit të pamëshirshëm Medellin, njeriu përmes të cilit dikur kalonte 80 % e kokainës në botë, i pari dhe më famëkeq i miliarderëve të drogave.

Por ndryshe nga kartelet e Amerikës së Jugut të së shkuarës, bosët e sotëm kanë gjasa të vijnë nga Italia, si familjet mafioze Ndrangheta dhe Camorra; Ballkani, duke përfshirë Grupa Amerika ose Kartelin Tito dhe Dino; dhe Irlanda, siç është rasti me Klanet Kinahan dhe Hutch. Por në shkrimin e Dailymail përmendet edhe shqiptari Dritan Rexhepi, ku theksohet se vepronte si ndërmjetës në emër të dy organizatave kriminale shqiptare.

Studiuesit e OKB-së paralajmërojnë se kontrabandistët po përdorin gjithnjë e më shumë automjete pjesërisht dhe plotësisht zhytëse që mund të kontrollohen nga distanca dhe mund të mbajnë qindra kilogramë drogë secila. Ata gjithashtu paralajmërojnë se paketat e kokainës tani janë duke u ngjitur në pjesën e poshtme të anijeve me kontejnerë nga një mjet i tillë, ndoshta pa e ditur as ekuipazhi.

Ndërsa teknologjia zhvillohet dhe bëhet më gjerësisht e disponueshme, ajo është e sigurt se do të paraqesë sfida të reja për oficerët që përpiqen të frenojnë valën. Tregtia e kokainës ka bërë një rrugë të gjatë që nga Escobar, por nuk duket se do të ndalet së shpejti dhe Europa është tani në zemrën e saj të errët.

“Kompania Bello njihet si një rrjet organizatash kriminale të drejtuar nga ‘kapo’ Dritan Rexhepi, një shqiptar etnik, i cili u arrestua në vitin 2020 në bastisje të koordinuara në Evropë dhe Lindjen e Mesme. Prokurorët italianë thanë se Rexhepi kishte akses në ‘sasi të pafundme kokaine’ ndërsa Europol tha se bastisja ishte ‘më e madhja e këtij lloji ndonjëherë kundër krimit të organizuar shqipfolës’. Më afër vendit, fitimet fitimprurëse të kokainës mendohet se kanë nxitur një luftë të egër bandash në Irlandë që ka lënë të paktën 18 të vdekur që nga shpërthimi i saj në 2015 dhe çoi në dhjetëra arrestime.

Mosmarrëveshja Hutch-Kinahan pa 10 njerëz, kryesisht nga klani Hutch, të vrarë në një vit të vetëm, duke përfshirë një bastisje nga njerëz të armatosur në hotelin Regency të Dublinit në vitin 2016. Kinahanët janë bashkëpunëtorë të njohur të familjes Camorra dhe mendohet se janë të përfshirë shumë në tregtinë e drogës dhe kanë qenë të lidhur me cisternën e kapur në Irlandë këtë javë. Zyrtarët thonë se janë të kënaqur që Kinahans kishin një dorë në raketë. Një Task Forcë e Përbashkët shkatërroi anijen të martën me një bastisje të guximshme të forcave speciale. Krahu elitar i Army Ranger ëing sulmoi anijen e regjistruar në Panama në brigjet juglindore të Irlandës pasi anija refuzoi urdhrat për të ndaluar.

Sapo komandot siguruan anijen, anëtarët e marinës irlandeze dhe Byrosë Kombëtare të Drogave dhe Krimit të Organizuar (DOCB) hipën në bord, ku gjetën 2,253 kg kokainë, e cila mund të vlejë deri në 430 milion £. Ndërsa Kinahans dhe një konsorcium i udhëhequr nga shqiptarët besohet të jenë midis njëzet grupeve kriminale evropiane të përfshira në operacionin e kontrabandës, besohet se vetë kokaina e ka origjinën nga klani i frikshëm i Gjirit Kolumbian, ose Clan del Golfo. Klani ka një reputacion të frikshëm për dhunën, ka krijuar lidhje ndërkombëtare me grupe të tjera kriminale, përfshirë mafien shqiptare, dhe mendohet se furnizon deri në 70 për qind të kokainës në botë. Klani del Golfo është aq i fuqishëm, në fakt, saqë qeveria amerikane e ka caktuar atë si një nga 5 grupet më të mira të krimit të organizuar transnacional në botë, pavarësisht se lideri i tij i njohur si ‘Otoniel’ është dënuar me 45 vjet burg në SHBA,” theksohet në shkrim.

Latest articles

Related articles