Afera Mcgonigal, polemika në Kongresin e SHBA

Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve po përgatitet të thërrasë FBI-në për informacion në lidhje me ish-kreun e divizionit të kundërzbulimit të Nju Jorkut, Charles McGonigal, i cili u deklarua fajtor muajin e kaluar për komplot duke shpërfillur sanksionet e SHBA ndërsa punonte me një oligark rus.

Paneli, i udhëhequr nga Rep. Jim Jordan, fillimisht i kërkoi byrosë në shkurt për dosjet përkatëse për McGonigal pasi ai u padit në Big Apple për punën e tij me Oleg Deripaska dhe në DC për fshehjen e parave të paguara nga një ish-anëtar i shërbimit inteligjent të Shqipërisë, Agron Neza, për ti hapur çështje Lulzim Bashës.

Një zëdhënës i komitetit i tha Business Insider të martën se përgjigja e byrosë ndaj kërkesës fillestare kishte qenë joadekuate.

“Sjellja e keqe serioze e McGonigal si një zyrtar i lartë dhe i nivelit të lartë të FBI-së, dhe mundësia që McGonigal të marrë marrëveshje bujare për pranimin e fajësisë nga Departamenti i Drejtësisë në të dyja rastet, ngrenë shqetësime të rëndësishme se FBI dhe Departamenti mund të përpiqen të fshehin shtrirjen e vërtetë të gabuar të McGonigal për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm të reputacionit të Byrosë,” shkruan Jordan në një letër të martën drejtuar drejtorit të FBI-së, Christopher Wray

Latest articles

Related articles