Fundi i konfliktit në Ukrainë nuk duket aspak i afërt!

Shërbimi Federal i Sigurisë Ruse (FSB) arrestoi një banor të Krimesë, i cili, dyshohet se, me urdhër të shërbimit të inteligjencës ukrainase, transmetoi të dhëna për transportin e ngarkesave ushtarake në zonën e operacioneve speciale ushtarake. Në njoftim e TASS thuhet se janë penguar aktivitetet e një mbështetësi të ideologjisë nacionaliste ukrainase, shtetase ruse e lindur në vitin 1965, me udhëzimet e shërbimit të inteligjencës ukrainase, transmetoi informacion në lidhje me transportin e ngarkesave ushtarake të dërguara përmes Krimesë në zonën e një operacioni të posaçëm ushtarak.

Nga ana tjetër, autoritetet ukrainase thanë se disa ndërtesa u dëmtuan dhe disa njerëz u plagosën në një sulm të madh ajror në rajonin perëndimor të Ukrainës Lviv dhe rajonin veriperëndimor të Volyn. Tre persona vdiqën dhe disa u shtruan në spital në qytetin e Lutsk pasi u godit një ndërmarrje biznesi, tha Yuriy Pohulyajko, guvernator i rajonit Volyn, qendra administrative e të cilit është Lutsk. Deri në korrik, rajoni i Lvivit, i cili është larg vijave të frontit dhe kufizohet me Poloninë, anëtare të NATO-s, u kursye nga shumica e sulmeve ajrore ruse. Por në korrik shtatë persona u vranë kur një raketë goditi një ndërtesë apartamentesh. Mediat ukrainase raportuan se, sipas informacioneve paraprake, sulmi i së martës ishte sulmi më i madh ajror në rajonin e Lviv që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022.

Megjithatë zyrtarët perëndimorë kishin shpresuar se një kundërofensivë nga forcat e armatosura të Ukrainës do ta detyronte Moskën të hapte bisedimet e paqes me Kievin këtë dimër, por pavarësisht përparimit të Ukrainës në fushën e betejës dhe humbjeve nga pala ruse, nuk ka gjasa që të dyja palët të ulen së shpejti. Në tryezën e bisedimeve ku tema do të jetë paqja. Ndër të tjera këtë e bën të ditur në tekstin e saj gazeta e njohur amerikane The Wall Street Journal e cila thotë se prej disa kohësh zyrtarë të SHBA dhe të tjerë perëndimorë kishin shpresuar se një përparim i rëndësishëm ukrainas mund të shkaktonte mjaft dëme mbi forcat ruse për ta sjellë Presidentin Vladimir Putin në tryezën e negociatave këtë dimër për diskutime serioze për zgjidhjet. Nga ana tjetër, sipas ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu më 3 korrik, ushtria ukrainase nuk i ka arritur qëllimet e saj në asnjë drejtim.

Në të njëjtën kohë, botimi evropian i Politiko, duke cituar një këshilltar të Ministrit të Mbrojtjes së Ukrainës, Yuriy Saka, raportoi se forcat e armatosura të Ukrainës duhej të ndryshonin taktikat e kundërsulmimit të tyre, gjë që do të zgjaste kohëzgjatjen e saj.Përndryshe, kushdo që shpreson se lufta në Ukrainë do të përfundojë së shpejti dhe se pasojat e saj do të riparohen, do të zhgënjehet nga parashikimi i ekspertëve kryesorë.

Deutsche Welle gjermane shkruan për këtë temë se tani për tani këshilla kryesore për qeverinë gjermane për luftën është se Ukraina duhet të vazhdojë të mbështetet ushtarakisht, ekonomikisht dhe politikisht në bashkëpunim me partnerët transatlantikë dhe evropianë “sa të jetë e mundur”. Kjo domosdoshmëri, sipas shkrimeve të mediave gjermane, duhet “tashmë të paraqitet hapur para popullatës dhe të kërkohet mbështetje për këtë kurs”.

Latest articles

Related articles