“Putin po përgatitet për një luftë edhe më të madhe” – FT

Presidenti rus Vladimir Putin nuk po kërkon një rrugëdalje nga lufta në Ukrainë, por po përgatitet për një luftë edhe më të madhe, raporton Financial Times.

Në analizën e saj të gjerë të situatës aktuale në Kremlin, gazeta thotë se është e kuptueshme që shumë në Ukrainë dhe në Perëndim duan të besojnë se presidenti rus është mbështetur në një qoshe, pasi ushtria ukrainase po rimerr gradualisht territoret e pushtuara nga rusët dhe ka dëshmuar të aftë për të goditur thellë në territorin e armikut, madje edhe në Kremlin.

Në Moskë, megjithatë, raportohet se ata besojnë se mund të përballojnë një luftë të zgjatur, kryesisht për shkak të faktit se ekonomia ruse po rritet pavarësisht sanksioneve, dhe falë fabrikave ushtarake që punojnë pa ndërprerje, me një fitim të papritur nga produktet energjetike vitin e kaluar.

Analiza thekson se presidenti rus po mbështet në faktin se Rusia mund të mobilizojë tre deri në katër herë më shumë ushtarë se Ukraina, gjë që, sipas FT, ka shumë të ngjarë të jetë qëllimi i ligjit të sapomiratuar që rriti kufirin e moshës për shërbimin ushtarak nga 27 deri në 30.

Ligji parashikoi gjithashtu masën që ftesa për të shërbyer në ushtri mund të merret në mënyrë elektronike, si dhe që kufijtë rusë do të mbyllen menjëherë për të parandaluar një eksod masiv të burrave të meshkujve me moshë ushtarake si ai i vjeshtës së kaluar.

Përhapja e konfliktit

Financial Times thekson se Moska po mbyt njëkohësisht ekonominë ukrainase dhe për këtë arsye, jo vetëm u tërhoq nga marrëveshja e eksportit të grurit në Detin e Zi, por bombardoi edhe portet e Ukrainës si Odessa, dhe e njëjta logjikë vlen edhe për sulmet ajrore ruse, ku synimi është që qytetet e Ukrainës të bëhen të pabanueshme dhe të parandalohet rindërtimi.

Kremlini shpreson se rinovimi i shpejtë i ushtrisë ruse dhe shkatërrimi gradual i ekonomisë dhe forcave të armatosura të Ukrainës do të rezultojë në rritje të zhgënjimit në Perëndim dhe një ulje të mbështetjes materiale për Kievin.

Për të përshpejtuar këtë proces dhe për të thyer vullnetin e Perëndimit, Moska përdor kërcënimet e përshkallëzimit, duke përfshirë përhapjen e konfliktit në territorin e vendeve anëtare të NATO-s përmes Bjellorusisë, me ndihmën e ushtarëve të njësisë Wagner të stacionuar në atë vend.

“Financial Times” nënvizon më tej se obsesioni i shefit të Kremlinit për shkatërrimin dhe nënshtrimin e Ukrainës mund të zgjasë për aq kohë sa Putini të jetë në pushtet.

Në përfundim të analizës thuhet se Putini ka bërë shumë “gabime fatale”, por se për sa kohë ai është në krye të Rusisë, Moska do të përdorë burimet e saj të mëdha në luftën në Ukrainë.

Latest articles

Related articles