Ditari i luftës: Ukraina përparon ngadalë në çlirimin e territorit, Kina i shet pajisje Ushtarake Rusisë

Ushtarët ukrainas, në kundërsulmin disajavor, çliruan 227 kilometra katrorë tokë të pushtuar nga Rusia, tha zv.ministrja e Mbrojtjes Hanna Maliar.

Ajo tha se forcat e Kievit kanë rimarrë 192 kilometra katrorë territor në pjesët jugore të frontit. Prej tyre, 12 kilometra katrorë janë lëshuar gjatë javës së fundit.

Në zonën përreth qytetit Bakhmut, i cili tani është nën kontrollin e forcave ruse, Ukraina rimori gjithsej 35 kilometra katrorë.

Javën e kaluar, Ukraina rifitoi katër kilometra katrorë në rajonin lindor të Donetskut. Informacioni nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur, tha DPA.

Rusia filloi një luftë kundër Ukrainës në shkurt 2022. Vëzhguesit ushtarakë ukrainas thonë se trupat e Kremlinit ende kontrollojnë më shumë se 100.000 kilometra katrorë të territorit ukrainas, duke përfshirë gadishullin e Krimesë, të aneksuar ilegalisht në 2014.

Dy dronë të nisur nga Ukraina sulmuan objektivat në Moskë këtë mëngjes, por u kapën dhe u shkatërruan, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Agjencitë shtetërore ruse të lajmeve raportuan se pjesë të dronëve u gjetën dy kilometra larg ndërtesave të ministrisë. Duke e cilësuar si “sulm terrorist”, Ministria e Mbrojtjes njoftoi në Telegram se nuk ka pasur viktima nga sulmi.

As Ministria e Mbrojtjes dhe as kryebashkiaku i Moskës Sergey Sobyanin nuk thanë se ku u kapën dronët.

Mediat shtetërore ruse të lajmeve raportuan, duke cituar shërbimet e urgjencës, se pjesë të një droni u gjetën pranë një ndërtese në Komsomolsky Avenue, e cila është jo shumë larg ndërtesave të Ministrisë së Mbrojtjes.

Trafiku në atë rrugë është i mbyllur, si dhe në Avenue Likhachev në jug të Moskës, ku u dëmtua një ndërtesë zyre.
Për momentin nuk ka asnjë koment nga Kievi.
Sipas të dhënave doganore të marra nga POLITICO, blerësit rusë kanë bërë porosi për qindra mijëra forca të blinduara dhe helmeta të prodhuara nga Shanghai H Win – artikujt e listuar në dokumente përputhen me ato në katalogun online të kompanisë.

Dëshmitë e këtij lloji tregojnë se Kina, pavarësisht thirrjeve të Pekinit për paqe, po shtyn një vijë të kuqe në furnizimin e mjaftueshëm të pajisjeve jo-vdekjeprurëse, por të dobishme ushtarakisht për Rusinë, për të pasur një ndikim material në luftën 17-mujore të Presidentit Vladimir Putin në Ukrainë.

Pajisjet mbrojtëse do të mjaftonin për të pajisur shumë njerëz të mobilizuar nga Rusia që nga pushtimi. Pastaj ka drone që mund të përdoren për të drejtuar zjarrin e artilerisë ose për të hedhur granata, dhe pamjet termike optike për të shënjestruar armikun gjatë natës.

Fotot e postuara në faqen e internetit të kompanisë kineze tregojnë një burrë të gjatë, kaukazian, i veshur me një hundë të prerë dhe të rrafshuar, duke inspektuar armaturën e trupit në fabrikën e saj, raporton Politico.eu

Latest articles

Related articles