Bayer Leverkusen prezanton Granit Xhakën

Granit Xhaka është rikthyer zyrtarisht në Bundesliga pasi ka rënë dakord për një marrëveshje pesëvjeçare me Bayer Leverkusen.

30-vjeçari shqiptaro-zviceran ka vendosur një kontratë deri në vitin 2028.

“Me Granitin, ne kemi arritur të nënshkruajmë me një profesionist të lartë”, tha drejtori menaxhues për sportin, Simon Rolfes.

“Kualiteti e tij si futbollist është i njohur, por mbi të gjitha ka shumë pak lojtarë që mund të udhëheqin një ekip aq bindshëm sa mundet, falë mentalitetit dhe personalitetit të tij të jashtëzakonshëm”, shtoi ai.

Për Xhakën, kalimi në Leverkusen shënon një rikthim në Bundesliga, ku ai luajti në mesfushë për Borussia Monchengladbach nga 2012 në 2016.

“Unë e njoh ligën nga brenda dhe e kam ndjekur gjithmonë nga Londra. Bayer 04 është një klub me një histori mbresëlënëse dhe objektiva ambicioz”, tha mesfushori qendror.

“Mbi të gjitha, unë e shoh atë si një klub me një të ardhme të shkëlqyer. Biseda me njerëzit në krye ka qenë jashtëzakonisht motivuese. Njerëzit janë ambiciozë dhe duan të arrijnë – me të vërtetë po pres me padurim vitet e ardhshme”, shtoi Xhaka.

Latest articles

Related articles