Shkrimtarja ukrainase Victoria Amelina humb jetën gjatë sulmeve ruse me raketë

Shkrimtarja ukrainase, Victoria Amelina vdiq javën e kaluar, pas një sulmi rus me raketa, në një kafene në qytetin lindor, në Kramatorsk, njoftoi sot Shoqata e Shkrimtarëve Ukrainas (PEN).

Kjo e çon numrin e të vdekurve nga sulmi në Kramatorsk në 13, duke përfshirë tre fëmijë.

Përpara sulmit me raketa, Amelina takoi tre përfaqësues të një OJQ kolumbiane në kafene.

Gjatë sulmit ata u plagosën lehtë, por Amelina, 37 vjeç, u shtrua në spital pas plagëve të rënda në kokë.

Sipas deklaratës së PEN , Amelina ishte jo vetëm një autore, por edhe një aktiviste e të drejtave civile.

Për vite me radhë ajo bëri fushatë për lirimin e të burgosurve politikë ukrainas në Rusi dhe dokumentoi krimet e luftës dhe shkeljet e të drejtave të njeriut me organizatën joqeveritare “Truth Hounds” që nga viti 2022.

Libri i saj i parë jofiction në anglisht, “War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War”, do të botohet së shpejti.

Ai dokumenton krimet e luftës dhe jetën e grave ukrainase gjatë luftës.

Latest articles

Related articles