Fundi tragjik, zbulohet skandali me nëndetësen “Titan”, kompania injoroi paralajmërimin

Komandanti i Rojës Bregdetare, John Mauger, shpjegoi në një konferencë për shtyp se shpërthimi i Titanit ishte për shkak të një “problemi fatal të dhomës së presionit”.

Titani ishte midis 3300 dhe 3500 metra thellë kur është shpërbërë. Aq i fortë ishte presioni, saqë muret u çanë nga jashtë si një shpërthim. Ky fenomen ka shkaktuar vdekjen e menjëhershme të pasagjerëve.

Është spekuluar se nëndetësja, e prodhuar nga OceanGate, ishte një anije eksperimentale me komponentë të improvizuar. Ish-drejtori i kompanisë amerikane, David Lochridge, paralajmëroi në vitin 2018 se Titan kishte nevojë për më shumë teste për t’u përdorur, por ata e injoruan atë. Më vonë doli në dritë se Titan ishte certifikuar vetëm për 1300 metra thellësi.

John Mauger tha se “vazhdojmë të punojmë për të kuptuar dhe shpjeguar konkretisht se çfarë ka ndodhur”.

Reagimi

Zhdukja misterioze e nëndetëses ‘Titan’ ka ngjallur reagime të shumta nga ekspertë dhe jo vetëm. Një reagim ka ardhur edhe nga regjisori i filmit hollivudian, James Cameron i cili drejtoi filmin e vitit 1997, ‘Titanic’. Në një intervistë për BBC-së ai tha se ishte në një anije të dielën kur nëndetësja u zhduk dhe nuk mori më asnjë informacion për të deri ditën e hënë. Kur mësoi se nëndetësja kishte humbur komunikimin, ai tha se dyshoi menjëherë për një fatkeqësi.

“E ndjeva në kockat e mia atë që kishte ndodhur. Që elektronika e nëndetëses të dështonte dhe sistemi i tij i komunikimit të dështonte, dhe transponderi i tij gjurmues të dështonte njëkohësisht – nëndetësja është zhdukur. Menjëherë mora në telefon disa nga kontaktet e mia në komunitetin e zhytësve të thellë. Brenda rreth një ore pata faktet e mëposhtme. Ata ishin në zbritje. Ata ishin në 3500 metra, duke shkuar për në fund në 3800 metra. Komunitetet e tyre humbën dhe navigimi humbi – dhe unë thashë menjëherë, nuk mund të humbasësh komunikimet dhe navigimin së bashku pa një ngjarje katastrofike ekstreme ose një ngjarje katastrofike të lartë dhe shumë energjike. Dhe gjëja e parë që më erdhi ndërmend ishte një shpërthim”, tha ai.

Latest articles

Related articles