Ditari i luftës: Ukraina përparon në kundërofensivën e vështirë, Putin thotë se ekonomia rus do jetë e qëndrueshme

“Ukraina po bën përparim të qëndrueshëm në kundërsulmin e saj fillestar kundër forcave ruse, por kostoja ka të ngjarë të jetë e lartë në atë që po rezulton të jetë një betejë e vështirë”, tha gjenerali i lartë amerikan.
“Ukraina ka nisur sulmin e saj dhe po përparon vazhdimisht. Luftimet janë shumë të vështira”, tha gjenerali Mark Milley, Shefi i Shtabit të Përbashkët të SHBA-së, sot në një konferencë për shtyp në selinë e NATO-s në Bruksel.
“Luftimi është jashtëzakonisht i dhunshëm dhe ka të ngjarë të zgjasë një kohë të gjatë dhe kostoja do të jetë e lartë,” shtoi ai. Milli vlerësoi lidershipin, aftësinë dhe moralin e forcave ukrainase dhe e krahasoi atë me Rusinë, duke thënë: “Udhëheqja e tyre nuk është domosdoshmërisht koherente, morali i ushtarëve të tyre nuk është i lartë dhe ata janë në pozicione mbrojtëse dhe shumë prej tyre nuk janë. edhe unë e di pse janë atje.’
Kundërofensiva ukrainase rezultoi në çlirimin e shtatë fshatrave më parë nën pushtimin rus, tha Oleksiy Khromov, një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës.Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, tha se forcat ruse po bënin “rezistencë të fortë”, me trupat ukrainase të penguara nga zjarri i rëndë i artilerisë dhe dronët kamikaze.
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Ministrat e mbrojtjes po takohen si pjesë e përgatitjeve për samitin e NATO-s, i cili do të mbahet muajin e ardhshëm në Vilnius.

“Sa më shumë ukrainas të çlirojnë territorin e tyre, aq më i fortë do të jetë pozicioni i tyre në tryezën e bisedimeve”, tha Stoltenberg, duke shtuar se presidenti rus Vladimir Putin do të shohë se ai nuk mund ta fitojë luftën dhe se duhet të negociojë.
Stoltenberg njoftoi gjithashtu se ministrat e mbrojtjes do të marrin një vendim për krijimin e një qendre të re detare të NATO-s me bazë në Britaninë e Madhe, e cila do të jetë përgjegjëse për sigurinë e infrastrukturës kritike të nëndetëseve. “Qendra do të rrisë pasqyrën tonë të situatës në det dhe do të forcojë praninë detare për parandalim dhe mbrojtje”, tha Stoltenberg. “Ne duhet të sigurojmë marrëveshje të besueshme për Ukrainën pasi të përfundojë lufta, në mënyrë që historia të mos përsëritet dhe Rusia të mos pushojë, të armatoset dhe të nisë një sulm të ri”, tha Stoltenberg. “Në samitin në Vilnius, ne do të dërgojmë një mesazh të fortë mbështetjeje dhe solidariteti me Ukrainën dhe do të theksojmë se e ardhmja e Ukrainës është në NATO, shtoi ai.

Nga ana tjetër, presidenti rus Vladimir Putin mbajti sot fjalimin e tij kryesor në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut (SPIEF).Duke folur në Shën Petersburg, Vladimir Putin tha se ai besonte se ekonomia e Rusisë mund të rritet deri në 2 për qind këtë vit pasi vendi përballet me sanksionet perëndimore të vendosura që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë.

Në fjalën e tij, ai tha se “në përgjithësi, financat publike të Rusisë janë të balancuara”, por Moskës iu desh të shpenzonte më shumë për mbrojtjen për të forcuar sigurinë.

“Ne duhet ta bëjmë këtë për të mbrojtur sovranitetin e vendit tonë”, tha ai. “Më duhet të them se në përgjithësi është e justifikuar, përfshirë edhe nga pikëpamja ekonomike”, pohoi Putin.

Putin shtoi se Rusia nuk po “i mbyll dyert e saj” për bizneset e huaja që mendojnë të kthehen në vend.Presidenti rus thotë se Ukrainës së shpejti do t’i mbarojë pajisjet e veta ushtarake dhe do të mbështetet tërësisht në pajisjet e furnizuara nga vendet perëndimore.

Latest articles

Related articles