Manchester City fiton Champions dhe plotëson tripletën historike

Manchester City ka shkruar histori të futbollit evropian. Për herë të parë në histori, City e ka fituar Ligën e Kampionëve. Në finale të Championsit, City fitoi me shumë mund ndaj Interit, me rezultatin 1-0.

fbl-eur-c1-man_city-inter

LIVE MANÇESTER SITI-INTER 1-0
68′ Rodri

NGJARJET KRYESORE

90’+3’ Edhe Ederson ndëshkohet me të verdhë për vonesa loje.

90’+3′ barela nga jashtë zonës nuk ka shënjestrën për të gjuajtur në portë.

90’+2’ Karton i verdhë për Onana dhe Haland të cilët po ngacmonin njëri-tjetrin në një rivënie fundore.

90’ Jepen 5 minuta shtesë.

90’ Sulmuesi belg tenton vetë me një tjetër diagonale para Ederson, pa gjetur katërkëndorin.

88’ Mundësia e artë e Interit për barazimin, Gosens pason topin për Lukakun i cili gjuan por ndalet nga Ederson.

84’ D’Ambrosio dhe Mkhitarjan hyjnë në fushë e lojës në vend të Darmian dhe Çallhanollu.

82’ Lukaku ndëshkohet me karton të verdhë për një faull në sulm.

82’ Stouns i dëmtuar i lë vendin Uoker te Siti.

80’ Barela tenton vetë nga distanca, sfera kalon mbi traversë pa shqetësuar Ederson.

77’ Foden niset i vetëm në qendër, por gjuajtja e tij ndalet para Onana i cili shmang golin e dytë.

74’ Inzagi bën zëvendësim të dyfishtë duke larguar Bastoni e Dumfris, për të aktivizuar Gosens e Bellanova.

72’ Lukaku provon vetë me një gjuajtje nga e djathta, Ederson pret në dy kohë.

71’ TRAVERSË! Zikaltrit i afrohen shpejt barazimit kur pas një topi në zonë Dimarko gjuan me kokë por godet traversën e me tentativën e dytë, gjen Lukakun i cili ndalon topin që po shkonte drejt portës.

68’ GOOOL MANÇESTER SITI! Aksion i gjatë i anglezëve me qarkullimin e topit pranë zonës, sfera shkon te Rodri i cili gjuan dhe gjen rrjetën.

Latest articles

Related articles