Ditari i luftës: Nis kundërofensiva e Ukrainës për të rimarrë qytetet e pushtuara

Ukraina konfirmoi se po kryente “aksione sulmuese” në pjesë të frontit dhe tha se kishte bërë përparim pranë qytetit të shkatërruar lindor të Bakhmutit, duke zvogëluar shkallën e një sulmi që Moska tha se e kishte zmbrapsur.
Operacioni mbrojtës (i Ukrainës) përfshin veprime kundërsulmuese. Prandaj, ne po kryejmë veprime sulmuese në disa sektorë”, shkroi në Telegram zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar.

Sektori i Bakhmutit mbetet epiqendra e luftimeve. Ne po bëjmë përparim në një front mjaft të madh. Ne arrijmë sukses dhe marrim kodrat. Armiku është në mbrojtje” shtoi Maliar.

Rusia më parë tha se kishte zmbrapsur një ofensivë në shkallë të gjerë në lindje dhe jug të Ukrainës dhe se u kishte shkaktuar humbje të mëdha ukrainasve në trupa dhe pajisje.

Rusia kishte planifikuar të bombardonte digën Kakhovka, siç bëri, në përgatitje për mbrojtjen kundër një kundërofensivë të madhe nga Ukraina, sipas ekspertëve – duke sugjeruar se faza e re e luftës mund të ketë më shumë sulme përtej fushëbetejave.

Rusia dhe Ukraina kanë akuzuar prej kohësh njëra-tjetrën për komplot për të shkatërruar digën kritike dhe hidrocentralin, por analistët e mbrojtjes thonë se është e besueshme që trupat e Moskës sulmuan infrastrukturën të martën për të larguar vëmendjen e Kievit nga vijat e frontit. Analisti i sigurisë dhe mbrojtjes, profesor Michael Clarke beson se ushtria ruse mund ta ketë bërë këtë me qëllim. “Ka një logjikë ushtarake për këtë,” tha ai, duke shpjeguar se kjo e bën më të vështirë për trupat ukrainase kalimin e lumit Dnipro, një rrugë ujore strategjike që është kyçe për ekonominë e Ukrainës.

Taktika me kosto të lartë jo vetëm që nënkupton rreziqe serioze përmbytjesh për 22,000 njerëzit që jetojnë në rajonin Kherson, por gjithashtu kërcënon furnizimin me ujë të gadishullit të Krimesë të kontrolluar nga Moska, i cili është shtëpia e rreth 1.9 milion njerëzve, duke përfshirë deri në 800,000 qytetarë rusë. janë shpërngulur ilegalisht atje.

Për muaj të tërë, Kievi ka përgatitur një kundërofensivë të madhe, qëllimi i së cilës është të largojë ushtarët rusë nga zonat që ata kanë pushtuar. Megjithatë, zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar se nuk do të zbulojnë asgjë për planet apo datat e tyre.

Dhe këtë e thonë autoritetet amerikane ka shenja se Ukraina mund të ketë nisur kundërsulmimin e saj të shumëpritur.

Burimet e bazojnë pjesërisht vlerësimin e tyre në informacionin nga satelitët ushtarakë amerikanë, të cilët kanë vërejtur një rritje të veprimeve të ushtrisë ukrainase.

Disa burime i thanë CNN se Ukraina ka vendosur një rrjet agjentësh dhe simpatizantësh në Rusi që punojnë për të kryer akte sabotimi kundër objektivave ruse.

Zyrtarët amerikanë besojnë se këta agjentë pro-ukrainas në Rusi kryen një sulm me dron që synonte Kremlinin në fillim të majit, duke lëshuar drone nga brenda Rusisë, në vend që ta kryenin atë nga Ukraina

Latest articles

Related articles