Ditari i luftës: Ukraina përgatitet të nisë kundërofensivë e dytë kundër Rusisë

Sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës Alexey Danilov deklaroi se vendi është gati të nisë kundërofensivën e shumëpritur kundër ushtrisë ruse. Ai nuk dha një datë të saktë, por tha në një intervistë për BBC se ofensiva për të rimarrë territoret e pushtuara mund të fillojë “nesër, pasnesër ose brenda një jave”. Danilov shtoi se qeveria ukrainase “nuk ka të drejtë të bëjë një gabim” sepse kjo është një “mundësi historike” që ata nuk mund ta përballojnë ta humbin.

Si sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Danilov është një nga njerëzit më të afërt të presidentit Volodimir Zelenski. Ai konfirmoi se disa nga forcat mercenare të Wagner po tërhiqeshin nga qyteti i Bakhmut, por shtoi se ata ishin rigrupuar në tre lokacione dhe se kjo nuk do të thotë se ata kishin pushuar së luftuari.Duke komentuar vendosjen e armëve bërthamore taktike ruse në Bjellorusi, Danilov vuri në dukje se ai ishte “absolutisht i qetë” për këtë dhe se nuk ishte lajm për të.

Ukraina ka planifikuar një kundërofensivë prej muajsh, por donte sa më shumë kohë që të ishte e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Ndërkohë forcat ruse po përgatitnin mbrojtjen e tyre. Shumë është në rrezik, duke pasur parasysh se qeveria në Kiev duhet t’u tregojë ukrainasve dhe aleatëve të saj perëndimorë se mund të thyejë vijën ruse, t’i japë fund konfliktit ushtarak dhe të kthejë një pjesë të territorit të saj sovran.

Strategjia e Ukrainës për këtë luftë ka përfshirë gërryerjen e kapacitetit fizik, moral dhe intelektual rus për të luftuar dhe fituar në Ukrainë. Ata e kanë bërë këtë në fushën e betejës dhe e kanë bërë në mjedisin global të informacionit. Zbatimi i elementeve të tij fizikë të fuqisë luftarake do të udhëhiqet nga inteligjenca. Aspektet e tij intelektuale do të udhëhiqen nga konteksti strategjik. Dhe së fundi, aspektet morale të Ukrainës për fuqinë luftarake do të arrihen përmes udhëheqjes.

Latest articles

Related articles