Lita paralajmëron ndryshime në qeveri: Do të largohen 5 ministra

Gazetari Lavdrim Lita, ishte i ftuar këtë të enjte në Euronews Albania, ku foli në lidhje me situatën politike në vend, pas zgjedhjeve lokale të 14 Majit.

Lita vlerësoi rikthimin e Lulzim Bashës në skenën politike, si një person që ka mbështetës në radhët e strukturave të Partisë Demokratike. Gjithashtu ai parlajmëroi dhe ndryshime në kabinetin qeveritar.

Gazetari u shpreh se me ardhjen e ambasadoirit të ri amerikan pas dy muajsh, pritet të rifreskohet dhe qeveria me ndryshimin e 5 ministrave.

Sipas tij do të ndryshohen ata ministra për të cilët kryeministri Rama nuk është i kënaqur me ritmin e punëve. Mes ministrave në fjalë gazetari përmendi ministren e Financave dhe ministrin e Brendshmë.

“Me ambasadorin e ri që do të vijë pas dy muasjh në Tiranë mund të kemi dhe zhvillime të reja në raport me pozicionin e qeverisë.

Edhe vetë qeveria po përgatitet për ndryshime. Po flitet se janë 5 ministra që do të largohen. E kuptojnë që administrata është shkrehur dhe pritet një impuls i ri që të çojë punën përpara dhe këto dy vite. Edhe vetë Edi Rama është i pakëmaqur me performancën e disa ministrave, duke filluar nga Ministria e Financave, tek ajo e Brendshme dhe disa ministri të tjera. Për të këto ministri janë bërë të lodhshme dhe nuk e kanë kapur ritmin e kërkuar prej tij”, tha Lita.

Latest articles

Related articles