Sunak në G7: Kina paraqet sfidën më të madhe për sigurinë globale

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak e konsideruar Kinën “sfidën më të madhe të epokës sonë” në takimin e G7.

Sipas Sunak, sjellja e Kinës është gjithnjë e më autoritare brenda dhe jashtë vendit.

“Kina paraqet sfidën më të madhe të epokës sonë për sigurinë dhe prosperitetin global, ata janë gjithnjë e më autoritar brenda vendit dhe pohues jashtë vendit. Ne do të punojmë së bashku dhe të heqim rrezikun nga vetvetja dhe cenueshmëria e zinxhirëve të furnizimit që kemi parë nga Kina, të ndërmarrim hapat e nevojshëm për t’u mbrojtur nga investimet armiqësore dhe ta bëjmë këtë në një mënyrë që nuk e dëmtojmë njëri-tjetrin”, tha ai.

Në një deklaratë të përbashkët, udhëheqësit e G7 theksuan se nuk donin të dëmtonin Kinën dhe po kërkonin “marrëdhënie konstruktive dhe të qëndrueshme” me Pekinin.

“Ne i bëjmë thirrje Kinës që të bëjë presion ndaj Rusisë që të ndalojë agresionin e saj ushtarak dhe të tërheqë menjëherë, plotësisht dhe pa kushte trupat e saj nga Ukraina”, thuhet në deklaratë.

Është dita e fundit e samitit në Hiroshima, ku liderët kanë diskutuar mbështetjen për Ukrainën.

Udhëheqësi i Ukrainës Volodymyr Zelensky iu bashkua diskutimeve kryesore të dielën.

G7 përbëhet nga SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia dhe tetë vende të tjera janë ftuar këtë vit./ BBC

Latest articles

Related articles