Lukashenko: 4 avionë ushtarakë janë rrëzuar mbi Rusi javën e kaluar

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko konfirmoi pa dashje të hënën se katër avionë ushtarakë ishin rrëzuar mbi Rusi javën e kaluar pranë kufijve të Ukrainës dhe Bjellorusisë, duke thënë se kryeqyteti Minsk ishte përgjigjur duke vënë forcat e tij të armatosura në gatishmëri të lartë, raporton Reuters, përcjell Bota sot.

Gazeta ruse e lajmeve Kommersant raportoi të shtunën se një grup bastisjeje ruse e përbërë nga një avion luftarak-bombardues Su-34, një luftëtar Su-35 dhe dy helikopterë Mi-8 ishin rrëzuar në një pritë pranë Klintsy në rajonin Bryansk të Rusisë. Ai tha se ata kishin qenë për të sulmuar objektivat në rajonin Chernihiv të Ukrainës, direkt mbi kufi.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass tha të shtunën se një avion luftarak rus Su-34 ishte rrëzuar, por nuk specifikoi shkakun dhe citoi shërbimet e urgjencës që thanë se një zjarr motori kishte rrëzuar një helikopter. Ai nuk përmendi Su-35 apo një helikopter të dytë, megjithëse disa blogerë ushtarakë rusë pro-luftë të ndjekur gjithashtu thanë se katër avionët ishin rrëzuar.

Kanali Telegram Pul Pervovo, një media shtetërore bjelloruse që raporton mbi aktivitetet e Lukashenkos, tha të hënën se ai kishte vizituar një bazë komanduese të forcave ajrore dhe e citoi atë të thoshte:

Tre ditë pas ngjarjeve pranë nesh – e kam fjalën në rajonin e Bryansk, kur u rrëzuan katër avionë. Jemi të detyruar të përgjigjemi. Që atëherë, ne, trupat tona, kemi qenë në gatishmëri të lartë.

Vizita e raportuar e Lukashenkos në bazë ishte paraqitja e tij e parë publike në pothuajse një javë, pas spekulimeve mbi shëndetin e udhëheqësit 68-vjeçar.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi raportin e Kommersant. Nuk pati asnjë përgjigje zyrtare për incidentin nga Ukraina.

Latest articles

Related articles