Stadiumi i ri i Durrësit do të rrethohet me kulla! Kërkesë e çunave të Dubait

Qyteti i Durrësit do të bëhet me një stadium të ri. Ditën e sotme u zhvillua Konkursi Ndërkombëtar për projektin e stadiumit të ri të Durrësit.

Në garë ishin 3 studiot prestigjioze të arkitekturës bashkëkohore 51N4E (Belgjikë), Bjarke Ingels Group BIG (Danimarkë) dhe MVRDV (Holandë). Studio e cila fitoi ishte ajo belge e studios 51N4E.

Kapaciteti i këtij impianti pritet të jetë rreth 15.000 vende. Fusha do të jetë pak metra nën nivelin e tokës ndërsa do të ruhet fusha ndihmëse dhe një kalçeto.

Latest articles

Related articles