Zbuloni Fuqinë Shëruese të Hithrave: Cilat Janë Vetitë e Dobishme për Shëndetin Tuaj

Hithrat janë një grup i vogël i lëndëve ushqyese, të cilat janë të pasura me vitaminë C, fibra dhe antioksidantë. Ato mund të përdoren në ushqime, në pije dhe në forma të tjera si suplemente.

Megjithatë, cilat janë vetitë e dobishme të hithrave për shëndetin?

Në këtë shkrim do të shqyrtojmë disa nga vetitë kryesore të hithrave dhe si ato mund të ndikojnë në trupin tonë.

Vetitë e dobishme të hithrave për shëndetin janë të shumta. Hithrat janë një burim i mirë i vitaminës C, e cila ndihmon në rritjen e sistemit imunitar dhe në mbrojtjen nga infeksionet. Përveç kësaj, hithrat janë të pasura me fibra, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe në mbajtjen nën kontroll të nivelit të sheqerit në gjak. Antioksidantët e gjetur në hithra ndihmojnë në luftimin e dëmtimit të qelizave nga radikalet e lira dhe mund të ndikojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Sipas studimeve, hithrat gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit në trup dhe mund të kenë efekte të dobishme në shëndetin e zemrës. Disa studime kanë treguar se konsumimi i hithrave mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe në rritjen e shëndetit kardiovaskular.

Në përgjithësi, hithrat janë të pasura me vetitë e dobishme dhe mund të jenë një shtojcë e shëndetshme në dietën tonë. Megjithatë, është e rëndësishme të keni kujdes nëse përdorni hithrat si suplemente dhe të mos i merrni në sasi të tepërta. Nëse keni ndonjë problem shëndetësor ose merrni medikamente, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj para se të filloni të përdorni hithra si shtojcë në dietën tuaj.

Në fund të fundit, hithrat janë një burim i shkëlqyeshëm i lëndëve ushqyese dhe janë të pasura me vetitë e dobishme për shëndetin tonë. Konsumimi i tyre si pjesë e një dietë të balancuar dhe të shëndetshme mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të sëmundjeve.

Çfarë duhet të dini më shumë?

Hithrat jane te mrekullueshme per mireqenien e trupit tone.Ato permbajne disa komponentë si klorofil, lëndë vazoaktive, serotonin, histamin, acetilkolin, LTB4, LTC4, rutin, isokuercitrina, kanferol, izoramnetin, vajra esencial, vitaminë C dhe vitamina të tjera, proteina, fibra, kripra të Ca dhe K, acid silicik dhe formik.
Gjithashtu hithra është nje burim i rëndësishëm i Beta Karotenit, vitamines A, C, E, hekurit, kalciumit, fosfateve dhe mineraleve. Ndihmon mjaft mire për trajtimin e artritit reumatoid, alergjive, anemisë, sëmundjeve të veshkave, kontrollin e glicemisë dhe eshte nje detoksikues i mrekullueshem.

Kujdes! Mos i përdorni hithrat nëse bëni pjesë tek këto grupe njerëzish

Gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji – Hithrat djegëse nuk janë të sigurta për t’u përdorur gjatë shtatzënës. Ato mund të stimulojnë kontraksionin e mitrës dhe të shkaktojnë abort. Duhet të shmangni përdorimin e tyre gjithashtu nëse po ushqeni fëmijën me gji.

Diabet: Ka të dhëna që tregojnë se gjethet e hithrës mund të ulin nivelet e sheqerit në gjak. Prandaj, njerëzit që marrin trajtime për diabetin duhet të kenë kujdes me përdorimin e kësaj bime mjekësore pasi mund të rrisë rrezikun për ulje shumë të madhe të sheqerit në gjak. Mund ta përdorni atë vetëm duke monitoruar me kujdes sheqerin në gjak nëse keni diabet.

Tension i ulët i gjakut: Gjethet e hithrës mund të ulin tensionin e gjakut. Nëse keni tension të ulët të gjakut, konsultohuni me një mjek nëse duhet ta përdorni këtë bime mjekësore.

Probleme me veshkat: Gjethet e hithrës shtojnë shkarkimin e urinës. Nëse keni probleme me veshkat, konsultohuni me mjekun para se të nisni përdorimin e hithrave.

Dozat

Doza e duhur e hithrave varet nga disa faktorë, si mosha e përdoruesit, gjendja shëndetësore dhe shumë faktorë të tjerë. Aktualisht, nuk ka mjaftueshëm të dhëna shkencore për të përcaktuar dozat e sakta për hithrat. Mos harroni që produktet natyrale nuk janë gjithmonë të sigurta dhe dozat e tyre kanë shumë rëndësi.

Për t’u siguruar për efikasitetin e tyre në shëndet, konsultohuni më parë me mjekun para se t’i përdorni.

Hithrat djegëse, kundër artritit, infeksioneve urinare, anemisë…

Hithrat djegëse janë përdorur për disa probleme shëndetësore, megjithatë deri tani nuk ka pasur mjaftueshëm të dhëna shkencore që të vërtetojnë nëse janë efikase ose jo.

Rrënjët e hithrës janë përdorur për problemet me urinimin, të lidhura me zmadhimin e prostatës –(hiperplazia beninje e prostatës [HPB].

Këto probleme janë urinimi i shpeshtë, edhe gjatë natës, dhimbje gjatë urinimit, vështirësi në urinim dhe acarim të fshikëzës së urinës.

Hithra është përdorur gjithashtu për sëmundjet e kockave, si diuretik dhe si regjës i lëkurës.

Disa njerëz përdorin gjethet e hithrës për infeksionet e traktit urinar, inflamacionin dhe gurët në veshka, alergjitë dhe osteortritin.

Këto pjesë përdoren gjithashtu për trajtimin e anemisë, qarkullimit të dobët të gjakut, acidit në stomak, diarresë, astmës, ekzemës, parandalimin e shenjave të plakjes, kancerit etj.

Gjethet përdoren edhe si produkt kozmetik për rënien e flokëve dhe në rastet kur ato janë të yndyrshëm.

Hithrat përmbajnë ingredientë që mund të ulin inflamacionin.

Përdorimet

Efikase për:

Osteoartritin – Ka të dhëna shkencorë që tregojnë se konsumimi i hithrës me ushqime të ndryshme ose vendosja e saj direkt në lëkurë mund të lehtësojë dhimbjet e personave që vuajnë nga osteoartriti. Studimet kanë treguar se përdorimi i kësaj bime i ndihmon njerëzit që të mos kenë nevojë për ilaçe.
Të dhëna jo të mjaftueshme për:

Alergjitë: Studime të mëparshme kanë treguar se përdorimi i hithrave djegëse në fazat e para të alergjive mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave.
Hiperplazia beninje e prostatës – Ka të dhëna kontradiktore rreth efikasitetit të hithrës, e përdorur vetëm ose bashkë me ingredientë të tjerë, për përmirësimin e simptomave të hiperplazisë beninje të prostatës.
Anemi
Qarkullim i dobët i gjakut
Diarre
Astmë
Kancer
Shërimin e plagëve
Probleme të tjera

Latest articles

Related articles