Vapa frikshme në Tajlandë: Apeli, të mos dilni jashtë në 54 gradë

Autoritetet tajlandeze paralajmëruan sot banorët në pjesë të mëdha të vendit, përfshirë kryeqytetin Bangkok, i cili regjistroi 54 gradë Celsius, që të shmangin daljen jashtë për shkak të nxehtësisë ekstreme.

Pjesë të mëdha të Azisë po raportojnë nxehtësi ekstreme këtë muaj, me temperatura rekord në disa vende.
Në Bangladesh dhe pjesë të Indisë, nxehtësia ka rritur konsumin e energjisë elektrike, duke rezultuar në ndërprerje të energjisë dhe mungesë të energjisë për miliona njerëz.

Në Bangkok sot, temperatura arriti një rekord prej 54 gradë Celsius në distriktin Bangna, tha shërbimi i motit atje. Kjo është arsyeja pse autoritetet po paralajmërojnë banorët që të shmangin aktivitetet në natyrë dhe të jenë të vetëdijshëm për rrezikun e goditjes nga nxehtësia.

Latest articles

Related articles