Bild: Zelensky planifikon vizitën e parë në Gjer

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mund të planifikojë vizitën e tij të parë në Gjermani që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë.

Përmes një artikulli, gazeta gjermane Bild raporton se lideri ukrainas planifikon të udhëtojë në qytetin Aachen në perëndim të Gjermanisë muajin e ardhshëm, për të marrë çmimin Charlemagne.

Çmimi – i dhënë për kontributin në bashkimin evropian – do t’i jepet presidentit dhe popullit ukrainas për “heroizmin” e tyre.

Organizatorët e çmimit kanë vlerësuar më parë “guximin, lidershipin dhe ndjeshmërinë taktike” të Zelensky dhe thanë se populli i Ukrainës “meriton njohjen më të madhe për mënyrën se si po mbrojnë lirinë, demokracinë dhe vetëvendosjen”.

Bild thotë se kancelari gjerman Olaf Scholz do të mbajë një fjalim lavdërues në ceremoni dhe “është planifikuar që Zelensky të vijë personalisht në Aachen”.

Sipas medies gjermane, një kundërofensivë e suksesshme nga forcat ukrainase së shpejti mund të rezultojë që Zelensky të marrë pjesë praktikisht në ceremoni.

Latest articles

Related articles