Ditari i luftës: Dokumentet sekrete amerikane mbi planin ushtarak në Ukrainë janë publikuar në internet

Dokumentet sekrete që detajojnë planet e SHBA-së dhe NATO-s për të ndihmuar në përgatitjen e Ukrainës për një ofensivë pranverore kundër Rusisë janë botuar në platformat e mediave sociale, raportoi New York Times. Pentagoni tha se po vlerësonte shkeljen e raportuar të sigurisë. “Ne jemi në dijeni për raportet e postimeve në mediat sociale, çështja është duke u shqyrtuar,” tha Zëvendës Sekretarja e Shtypit Sabrina Singh.Dokumentet u postuan në Twitter dhe Telegram dhe dyshohet se përmbajnë grafikët dhe detajet e dërgesave të armëve, fuqinë e batalionit dhe informacione të tjera të ndjeshme. Informacioni në dokumente është të paktën pesë javë i vjetër, me më të fundit të datës 1 mars, thuhet në raportin e NYT.

Një nga dokumentet përmbledh orarin e stërvitjes së 12 brigadave luftarake ukrainase dhe thotë se nëntë prej tyre janë trajnuar nga forcat e SHBA dhe NATO-s dhe kanë nevojë për 250 tanke dhe më shumë se 350 automjete të mekanizuara. Dokumentet – të paktën një prej të cilave është shënuar “tepër sekret” – u publikuan në kanalet e qeverisë pro-ruse. Informacioni në dokumente detajon gjithashtu normat e shpenzimeve për municionet nën kontrollin ushtarak të Ukrainës, duke përfshirë sistemet e raketave HIMARS, sistemet e raketave artilerie të prodhuara nga SHBA që janë provuar shumë efektive kundër forcave ruse.

Nga ana tjetër, aktivistët kinernetik ukrainas thonë se kanë hakuar llogarinë e blerjeve në internet të një vullnetari rus që bleu drone për forcat e Moskës dhe i devijoi paratë për lodra seksi.
Grupi Cyber ​​​​Struggle raportoi se objektivi i hakuar ishte llogaria AliExpress e Mykhailo Luchin, një mik i blogerit ushtarak pro-rus Vladlen Tatarsky, i cili u vra në një shpërthim në një kafene në Shën Petersburg të dielën.uchin po mblidhte para për të blerë dronë që do të përdoreshin nga ushtarët rusë në Ukrainë. “Ai është një kriminel lufte, një vullnetar, një bloger dhe tani një pronar dildo”, thanë hakerët në një deklaratë, duke postuar një foto të tyre duke përdorur llogarinë e Luchin në AliExpress.

Ukrainasit pretendojnë se blenë lodra seksi me vlerë 25.000 dollarë përmes llogarisë së Luchin.Ata shtuan se Luchin tani zotëron një koleksion “unik” me vlerë 25.000 dollarë, para që ai “planifikonte t’i shpenzonte në drone për ushtrinë ruse”.Luchin konfirmoi se llogaria e tij elektronike dhe AliExpress ishin hakuar nga ukrainasit, por pohoi se ai ishte në gjendje të rikuperonte pjesën më të madhe të parave që shpenzoi, përveç 17.000 rubla (195 euro) për lodrat e seksit që ishin dorëzuar tashmë. Si përgjigje, grupi Cyber ​​​​Opposite më vonë postoi në Twitter se Luchin po gënjen për rimbursimin. Më vonë, Luchin shkroi një postim tjetër në Telegram në të cilin tha se do të hapte një dyqan lodrash seksi në Rusi dhe do të blinte edhe më shumë dronë sesa ishte planifikuar fillimisht.

Latest articles

Related articles