Protesta masive në Izrael| Mijëra u ngritën pas shkarkimit të Ministrit të Mbrojtjes

Policia u përlesh me protestuesit jashtë rezidencës së Netanyahut, ndërsa të tjerë u mblodhën pranë ministrisë së mbrojtjes në mbështetje të ministrit të rrëzuar Yoav Gallant.
Mijëra protestues dolën në rrugë në Izrael gjatë natës – duke përfshirë edhe shtëpinë e Benjamin Netanyahut – pasi kryeministri shkarkoi shefin e tij të mbrojtjes për një fjalim dramatik që kritikonte një plan kontestues për të ulur fuqinë e Gjykatës së Lartë.

Policia u përlesh me protestuesit jashtë rezidencës së Netanyahut në Jerusalem të dielën, raportoi Associated Press, ndërsa të tjerët u mblodhën pranë ministrisë së mbrojtjes në Tel Aviv në mbështetje të ministrit të rrëzuar Yoav Gallant dhe kundër Netanyahut. Ata u derdhën në rrugë duke valëvitur flamujt izraelitë dhe duke bllokuar trafikun.

Zhvillimet pasuan një deklaratë nga zyra e kryeministrit të dielën vonë, duke thënë se Netanyahu kishte shkarkuar Gallant më pak se një ditë pasi shefi i mbrojtjes sfidoi kryeministrin duke u transmetuar në valët ajrore dhe duke bërë thirrje për një pauzë të gjatë të legjislacionit të diskutueshëm.

Latest articles

Related articles