Frika nga përgjimet| Kremlini urdhëron zyrtarët rus: Mos përdorni iPhone

Kremlini u tha zyrtarëve të përfshirë në përgatitjet për zgjedhjet presidenciale të Rusisë të vitit 2024 që të ndalonin përdorimin e iPhone-ve të Apple për shkak të shqetësimeve se pajisjet janë të cenueshme nga agjencitë e inteligjencës perëndimore, raportoi gazeta Kommersant.

Në një seminar të organizuar nga Kremlini për zyrtarët e përfshirë në politikën e brendshme, Sergei Kiriyenko, nënkryetari i parë i administratës presidenciale, u tha zyrtarëve të ndryshonin telefonat e tyre deri më 1 prill, tha Kommersant, duke cituar burime të paidentifikuara.

“Gjithçka ka marrë fund për iPhone: ose hidheni ose jepjani fëmijëve”, citon Kommersant të ketë thënë një nga pjesëmarrësit në takim. “Të gjithë do të duhet ta bëjnë këtë në mars”.

Kur u pyet për këtë çështje të hënën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se nuk mund ta konfirmonte raportin.

“Telefonat inteligjentë nuk duhet të përdoren për biznes zyrtar,” u tha Peskov gazetarëve. “Çdo smartphone ka një mekanizëm mjaft transparent, pavarësisht se çfarë sistemi operativ ka – Android ose iOS. Natyrisht, ato nuk përdoren për qëllime zyrtare.”

Apple nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Kremlini mund të sigurojë pajisje të tjera me sisteme të ndryshme operative për të zëvendësuar iPhone-ët, tha Kommersant, duke shtuar se urdhri për të ndërprerë përdorimin e iPhone-ve u ishte drejtuar atyre që janë të përfshirë në politikën e brendshme – për të cilën Kiriyenko është përgjegjës.

Presidenti Vladimir Putin ka thënë gjithmonë se nuk ka smartphone, megjithëse Peskov ka thënë se Putin përdor internetin herë pas her

Menjëherë pasi Rusia dërgoi trupat e saj në Ukrainë vitin e kaluar, spiunët amerikanë dhe britanikë pretenduan një lugë duke zbuluar – dhe duke u bërë publike me – inteligjencën që Putini po planifikonte të pushtonte. Është e paqartë se si spiunët morën një inteligjencë të tillë.

Latest articles

Related articles