PD, Alibeaj reagon për bisedimet në Ohër: Marrëveshja ndihmon paqen e stabilitetin në rajon

Në emër të Partisë Demokratike dhe në emër personal përshëndes marrëveshjen e arritur sot në Ohër për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Në mënyrë të vecantë dua të përshëndes mbështetjen e BE përmes z.Borrell dhe z.Lajçak në realizimin e kësaj marrëveshjeje dhe sidomos angazhimin e jashtëzakonshëm dhe të vendosur të z.Escobar dhe SHBA në realizimin e një hapi të tillë të rëndësishëm për paqen dhe stabilitetin e rajonit tonë.
Një meritë e vecantë i takon kryeministrit të Kosovës z.Albin Kurti dhe institucioneve të saj në qartësinë e qëndrueshmërinë, me të cilën drejtuan këtë proces. Kryeministri Albin Kurti meriton vlerësim, se edhe pse në sfida të vështira, mbajti timonin e Kosovës me besim dhe në krah të aleatëve strategjikë SHBA-BE.

Shpresojmë që mungesa e firmës mbi marrëveshjen e deklaruar mes palëve nga presidenti Serb Vucic të mos jetë pretekst i ri në refuzimin apo bllokimin e saj.

Marrëveshja ndihmon paqen e stabilitetin në rajon, e mban atë përcaktuar në rrugën e integrimit europian dhe vendos pengesa të qëndrueshme ndaj cdo përpjekjeje ruse për destabilitet e influencë në Ballkan.

Sot shqiptarët kanë një tjetër provë se për kombin tonë aleanca strategjike me ShBA dhe BE është jetike dhe në interesin tonë më të mirë kombëtar.

Latest articles

Related articles