Pezullimi i Gary Lineker nga “Match of the day” krijon KAOS në BBC! Prezantuesit largohen njëri pas tjetrit, emisionet mbeten ‘bosh’

BRITANI E MADHE- BBC është zhytur në kaos me “Football Focus” pasi disa gazetarë janë tërhequr pak orë para transmetimit. Anulimet e shumta vijnë pas solidarizimit të kolegëve të Gary Lineker, pasi BBC e largoi këtë të fundit.

Tashmë emisionet do duhet të vazhdojnë pa prezantues, ekspertë apo komentues. Pas këtyre ngjarjeve, është zbuluar se Football Focus po tërhiqet nga transmetimi. The Sun zbuloi këtë mëngjes se Alex Scott zgjodhi të mos e drejtonte programin pas stuhisë së pezullimit.

“Kam marrë një vendim mbrëmë që edhe pse më pëlqen të bëj futboll të fokusuar dhe kemi pasur një javë të pabesueshme duke fituar një çmim SJA që thjesht nuk ndihem mirë të vazhdojmë me shfaqjen sot. Shpresoj se do të kthehem në karrige javën e ardhshme…”

Dhe zëvendësuesi i saj Kelly Somers konfirmoi në Tëitter se ajo gjithashtu nuk do të ishte në krye të programit të drekës.

“Thjesht për të konfirmuar që nuk do të jem sot në televizionin BBC”.

BBC konfirmoi se shfaqja ishte anuluar pasi kriza e shkaktuar nga grindja me Lineker vazhdoi të shpërthejë nëpër programet sportive të kanalit. Programi i rezultateve Final Score gjithashtu besohet të jetë hequr nga transmetimi.

Piers Morgan tha për Beeb mbrëmë: “Ky është një vendim qesharak. Nëse BBC vërtet beson se prezantuesit e saj nuk duhet të kenë opinione politike, atëherë mezi pres që ata të pezullojnë David Attenborough dhe Alan Sugar dhe të gjithë të tjerët që kanë prezantuar emisione të BBC-së, por bëjnë publike opinionet e tyre.”

Transmetuesit Jeff Stelling dhe Laura ëoods gjithashtu mbështetën Lineker. Dhe Mark Chapman dhe Dion Dublin janë larguar nga detyrat e radios BBC 5 Live në shenjë solidariteti.

Ç’ka ndodhur? Lineker nuk do të prezantojë “Ndeshjen e Ditës” këtë fundjavë pasi BBC njoftoi se postimi i tij i fundit në ‘Twitter’ që krahasonte planet e qeverisë për migrimin me Gjermaninë naziste shkelte rregullat e paanësisë. Korporata tha se Lineker do të tërhiqej nga prezantimi i programit derisa ai dhe shefat e tij të binin dakord për përdorimin e tij të mediave sociale.

E gjitha nisi pasi, sipas Lineker, çështja e emigrantëve e gjitha ishte një “politikë jashtëzakonisht mizore të drejtuar ndaj njerëzve më të cenueshëm në gjuhë jo të ndryshme nga ajo e përdorur nga Gjermania në vitet ’30”. Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman iu përgjigj duke u shprehur se ishte “e zhgënjyer” me komentet e ish-futbollistit.

Latest articles

Related articles