Armët që Kina po dërgon në Rusi po ‘trembin’ BE-në dhe SHBA-në

Pretendimet se Kina dhe Rusia po rrisin bashkëpunimin mes tyre, ka shtuar shqetësimet nga ana e liderëve perëndimorë, pasi i frikësohen hapave që mund të ndërmarrë Pekini.

Duke qenë se lufta në Ukrainë është në një pikë kritike, manovrat intensive diplomatike që Kina ka zhvilluar kohët e fundit ka alarmuar seriozisht të dyja anët e Atlantikut, nga frika e braktisjes së qëndrimit të neutralitetit që Pekini kishte zgjedhur në vitet e fundit.

Ankthi global mbi planet reale të Kinës shkaktoi një udhëtim të befasishëm të presidentit bjellorus Alexander Lukashenko në kryeqytetin kinez, ku u prit nga homologu i tij Xi Jinping.

Në këtë situatë, refuzimi i Pekinit për të gjykuar edhe një herë pushtimin rus të Ukrainës në mesjavë në Samitin e Ministrave të Jashtëm të G20-ës erdhi për të përforcuar dyshimet e ngulitura të Uashingtonit se “diçka po lëviz” në kufirin ruso-kinez , frika qëndron tek furnizimi me armë.

Sipas “Wall Street Journal”, në këtë fazë armët kineze “mund të mbështesin përpjekjet luftarake të Rusisë në Ukrainë “, pasi çdo lëvizje e Pekinit në këtë drejtim do të ishte një ndihmë thelbësore për forcat ruse. Sidomos në këtë pikë, ku të dyja palët kërkojnë të hapin një marshim fitoreje, duke krijuar të dhëna të reja në fushën e betejës.

Në fakt, furnizimet ushtarake nga Kina do t’i siguronin Rusisë, , një avantazh strategjik, nga njëra anë “për shkak të përputhshmërisë së sistemeve të armëve kineze dhe ruse, dhe nga ana tjetër, për shkak të ushtrisë së madhe të Pekinit”, bazën prodhuese.”

Në të njëjtën kohë, bisedimet dypalëshe midis Biden dhe Scholz shënojnë, sipas disa analistëve, një raund të parë negociatash për sigurimin e garancive perëndimore të sigurisë ndaj Ukrainës, në mënyrë që të nisë procesi i negociatave për përfundimin e luftës,

Në të njëjtën kohë, bisedimet dypalëshe midis Biden dhe Scholz shënojnë, sipas disa analistëve, një raund të parë negociatash për sigurimin e garancive perëndimore të sigurisë ndaj Ukrainës, në mënyrë që të nisë procesi i negociatave për përfundimin e luftës,

Në këtë këndvështrim, zyrtarët amerikanë vlerësojnë se “Kina po shqyrton furnizimin me artileri dhe dronë për ushtrinë ruse”, pasi Forcat e Armatosura Ruse konsumojnë shumë municion në baza ditore dhe vuajnë nga mungesa e pajisjeve kritike. Pavarësisht retorikës së fortë, Pekini mohon me kokëfortësi çdo përfshirje përkatëse, duke e hedhur topin mbi Shtetet e Bashkuara, pasi ajo e braktis atë për pajisjet e vazhdueshme – dhe provokuese – të forcave ukrainase nga arsenali perëndimor.

Latest articles

Related articles