Lufta në Ukrainë: Kievi urdhëron evakuimin e pjesshëm të qytetit

Ukraina ka urdhëruar disa banorë të largohen nga Kupiansk, pasi Rusia kërkon të rimarrë qytetin që la vitin e kaluar.

Autoritetet rajonale të Kharkiv thanë se familjet me fëmijë dhe njerëzit “me lëvizshmëri të kufizuar” duhet të largohen për shkak të granatimeve “të vazhdueshme” nga forcat ruse.

Rusia pushtoi qytetin verilindor në fillim të pushtimit në shkallë të gjerë, me Ukrainën që e rimarrë atë shtatorin e kaluar.

Ndërkohë, mercenarët rusë thonë se kanë “rrethuar praktikisht” qytetin kyç të Bakhmutit në Ukrainën lindore

Latest articles

Related articles