Marshim pro Ukrainës në Tiranë, Yuri Kim: Perëndimi është më i bashkuar se kurrë

Një marshim pro Ukrianës është mbajtur këtë të premte në Tiranë, në 1-vjetorin e fillimit të agresionir rus.

Të panishëm në marshim ishin ambasadori ukrainas Volodymyr Shukrov, i shoqëruar nga ambasadorja e BE-së në Shqipëri, Christiane Hohmann, ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim si dhe kryebashkiaku Veliaj dhe ministrat Spiropali e Peleshi.

Qytetarët, ambasadorët dhe eksponentët e lartë shtetetëror, masrshuan duke mbajtur dorën e njëri tjetrit që nga ambasade e Ukrainës në Tiranë, deri në sheshin Skënderbej.

– Advertisement –

Në fjalë e mbajtur përpara të pranishmëve ambasadorja Yuri Kim, tha se presidenti rus i bëri llogaritë gabim, pasi Perëndimi është i bashkuar si kurrë më parë në mbështetje të Ukrainës.

“Presidenti Biden i kujtoi botës që Putin e kishte tërësisht gabim përpjekjen për të imponuar vullnetin e tij kundër Ukrainës. Ai gjeti kombim më të fortë.

Putin mendonte se Perëndimi ishte i përçarë, e kishte gabim. Perëndimi është bashkuar si kurrë më parë.

Nuk është vetëm Shqipëria që qendron me Ukrainën por dhe SHBA, e gjithë bota mbarë”, tha Kim.

Latest articles

Related articles